Był taki mecz: Warta - Wisła 1:2 (18.11.1934)

2 lata temu | 03.12.2021, 18:13

Wspomnienie spotkania z Wartą Poznań.

W meczu kończącym ligowe zmagania w sezonie 1934 Wisła Kraków mierzyła się w delegacji z poznańską Wartą. Drużyna dowodzona przez trenera Vilmosa Nyúla udała się do Poznania, by zwycięskim akcentem zakończyć rozgrywki i zająć jak najwyższe miejsce w tabeli.

Biała Gwiazda przystąpiła do tego spotkania mocno zmobilizowana, a w jej składzie nie zabrakło takich zawodników, jak Józef i Jan Kotlarczyk, Artur Woźniak czy Antoni Łyko. Ambitne plany gości spod Wawelu mocno skomplikowały się już w 6. minucie, kiedy to Fryderyk Scherfke wykorzystał dogranie od Hieronim Schwartz i przytomnym uderzeniem pokonał strzegącego wiślackiej bramki Maksymiliana Koźmina. Zdobyta bramka dodała skrzydeł graczom Warty, którzy przejęli inicjatywę i długo nadawali ton boiskowym wydarzeniom. Krakowianie przezwyciężyli jednak trudne chwile i wrócili na dobre tory, co potwierdzili w 27. minucie. Wówczas sprytem przy dośrodkowaniu Bolesława Habowskiego wykazał się Mieczysław Balcer, który doprowadził do remisu. Do przerwy żadna ze stron nie potrafiła już sforsować defensywy przeciwnika, skutkiem czego do szatni obie drużyny schodziły do szatni przy remisie 1:1.

Skok na podium

Druga połowa toczyła się strugach ulewnego deszczu, który utrudniał realizację założeń zarówno gospodarzom, jak i gościom. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych Wiślacy byli w stanie zawiązać kilka składnych akcji i zaledwie sześć minut po wznowieniu gry piłka ponownie zatrzepotała w siatce Warciarzy - tym razem po strzale Henryka Kopcia. Wisła grała rozważnie i umiejętnie odpierała ataki Warty, która nie dawała za wygraną. Sytuację przyjezdnych skomplikował uraz Jana Kotlarczyka, który początkowo opuścił boisko, by po kilku minutach na nie powrócić. Wynik nie uległ już jednak zmianie, skutkiem czego ze zwycięstwa cieszyć się mogła Wisła Kraków, która w finalnym rozrachunku zakończyła sezon na 3. miejscu w ligowej tabeli.

Warta Poznań - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
1:0 Scherfke 6’
1:1 Balcer 27’
1:2 Kopeć 51’

Warta Poznań: Fontowicz - Pawlak, Kubalczak - Przykucki, Danielak, Śmiglak - Radojewski, Kryszkiewicz, Scherfke, Lis, Schwartz

Wisła Kraków: Koźmin - Feret, Szumilas - Józef Kotlarczyk, Jan Kotlarczyk, Bajorek - Habowski, Kopeć, Woźniak, Balcer, Łyko