TS Wisła Kraków SA

Badania psychologiczne dla zawodników Akademii

1 rok temu | 05.10.2023, 12:00
Badania psychologiczne dla zawodników Akademii

W środę w Myślenicach odbył się pierwszy etap specjalistycznych badań psychologicznych zorganizowanych we współpracy z krakowską Akademią Wychowania Fizycznego, w których udział wzięli zawodnicy drużyn CLJ U-17 i U-19 oraz zespołu rezerw.

Specjaliści sprawdzali u młodych piłkarzy szereg cech psychologicznych, których analiza dostarczy informacji dotyczących rozwoju indywidualnego każdego z nich. Zawodnicy drużyn wiślackiej akademii pod okiem ekspertów z Pracowni Psychologicznej AWF Kraków zostali przebadani na wielu płaszczyznach. Organizacją i nadzorem przedsięwzięcia zajęła się dr hab. Joanna Basiaga - Pasternak – profesor AWF Kraków. Proces badawczy polegał na przeprowadzeniu pisemnego testu, który miał za zadanie zweryfikować temperament, osobowość oraz poziom lęku zawodników. W drugim etapie, którego rozpoczęcie zaplanowane jest na najbliższe dni, młodzi piłkarze w Pracowni Psychologicznej AWF indywidualnie spotkają się ze specjalistami, którzy za pomocą nowoczesnej aparatury zbadają takie czynniki, jak koordynacja, funkcjonowanie procesów poznawczych, pamięć, czas reakcji złożonej, reakcja na błędy w warunkach przeciążenia, czy widzenie peryferyczne.

Głównym celem procesu badawczego jest umożliwienie zawodnikom lepszego poznania swojej osoby. Na podstawie raportu z badań, który otrzymają Wiślacy, będą oni mogli wyraźniej dostrzec oraz przeanalizować swoje atuty i w dalszym ciągu rozwijać się jako ludzie oraz piłkarze. Zawodnicy Białej Gwiazdy będą mieli również możliwość spotkania i rozmowy ze specjalistami, którzy udzielą informacji dotyczących raportu z wyników obserwacji. Wgląd do raportu będą mieli również szkoleniowcy oraz psycholog sportu, którym umożliwi on własną analizę swoich podopiecznych.


Świadomość mocnych stron

Na temat przeprowadzanych badań oraz ich istotności wypowiedział się manager departamentu rozwoju zawodnika Adrian Filipek, który zajmuje się koordynacją tego projektu. „Z mojej perspektywy jako osoby, która zajmuje się rozwojem zawodnika, najważniejszym założeniem tych badań jest umożliwienie lepszego poznania siebie. Każdy z nas ma inne atuty, a dzięki tym obserwacjom nasi piłkarze będą bardziej świadomi swoich mocnych stron. Jest to ważne również w kontekście boiskowym, ponieważ jeśli ktoś źle reaguje na stres, jest to wskazówka, że na murawie może być podobnie i trzeba znaleźć sposób, aby zawodnikowi pomóc. Jest to bardzo ważna wiedza dla trenerów ze względu na budowanie relacji ze swoimi podopiecznymi. Poprzez badania chcemy zainspirować naszych piłkarzy i podnieść poziom ich świadomości. Jest to istotne, ponieważ powinniśmy wiedzieć co robimy dobrze, a co nie i dlaczego tak się dzieje. Jeżeli zawodnik będzie wiedział co jest jego atutem, będzie mógł pomóc swojej drużynie.” – mówił Adrian Filipek.Kolejny etap badań ruszy już niebawem, a zawodnicy wiślackiej akademii będą mieli okazję sprawdzić się w kolejnych obszarach z zakresu psychologii.

Udostępnij
 
10305368