Wspominamy ważne wydarzenie dla polskiej piłki z udziałem Wiślaków.
W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w naszym kraju funkcjonował system rozgrywek okręgowych. Kluby z poszczególnych regionów rozgrywały pomiędzy sobą mistrzostwa okręgowe - dopiero ich zwycięzcy rywalizowali o tytuł mistrza Polski. Ten system miał liczne wady - przede wszystkim ograniczał kontakty pomiędzy najsilniejszymi klubami. W wielu meczach, zarówno na szczeblu okręgowym jak i finałowym, różnica klas pomiędzy stającymi naprzeciwko siebie drużynami była bardzo wyraźna. W efekcie rezultat spotkania często był z góry znany, rozgrywki były więc mało atrakcyjne dla kibiców - to przekładało się też na wpływy z biletów.
Wśród polskich klubów narastało przekonanie o konieczności reform - na przełomie 1926 i 1927 roku przystąpiono do działania. Działacze kilkunastu najsilniejszych klubów zaproponowali utworzenie ogólnokrajowej ligi, ze znanym do dziś modelem „każdy z każdym mecz i rewanż”. Co ciekawe, przeciwko tej propozycji wystąpił Polski Związek Piłki Nożnej, który bronił dotychczasowego trybu rozgrywek. Ligowcy byli jednak tak zdeterminowani, że postanowili wdrożyć zmiany wbrew stanowisku piłkarskiej centrali.
6 stycznia 1927 roku w Krakowie odbyła się konferencja działaczy klubowych, na której formalnie powołano do życia Polską Ligę Piłki Nożnej. O roli Wiślaków w tej inicjatywie najlepiej świadczy fakt, że do Zarządu Ligi wybrano Prezesa Towarzystwa Sportowego Zygmunta Bieżeńskiego, a Komisję Statutową tworzyli dwaj inni działacze Białej Gwiazdy: Aleksander Dembiński i Adam Obrubański. Ligowcy wystosowali też memoriał do PZPN, w którym wyrażali nadzieję na uznanie ich postulatów przez Związek, jednocześnie jednak zapowiadali, że wystąpią z PZPN w razie dalszego ignorowania ich postulatów. Wobec konsekwentnego stanowiska PZPN rozłam w polskim piłkarstwie stał się faktem.
Rozgrywki ligowe - zainaugurowane na początku kwietnia 1927 roku - okazały się wielkim sukcesem. Liga była emocjonująca, wyniki nieraz zaskakiwały publiczność, a każda kolejka przynosiła elektryzujące spotkania. W pierwszym sezonie ligowym wystąpiło 14 klubów: Wisła i Jutrzenka Kraków, Czarni, Hasmonea i Pogoń Lwów, Warszawianka, Polonia i Legia Warszawa, Klub Turystów i ŁKS Łódź, 1.FC Katowice, Warta Poznań, Ruch Hajduki Wielkie i TKS Toruń. Mistrzostwo zdobyła Wisła, zaś najlepszym strzelcem okazał się Henryk Reyman.
Liga przyćmiła okręgowe rozgrywki A-klasowe przeprowadzane równolegle według starego trybu przez PZPN. Piłkarska centrala początkowo próbowała zwalczać rozłamowców, między innymi wystąpiła do FIFA o dyskwalifikację ligowców. Ostatecznie jednak w obliczu sukcesu Ligi Związek zdecydował się na ugodę i formalnie uznał nowe rozgrywki. Przy pewnych modyfikacjach (liczba uczestników, niekiedy podział na grupy) format ten sprawdza się do dziś!