TS Wisła Kraków SA

76 lat od śmierci Stanisława Kruka-Schustera – I wiceprezesa TS Wisła w 1928 roku

3 lata temu | 28.10.2021, 16:07
76 lat od śmierci Stanisława Kruka-Schustera – I wiceprezesa TS Wisła w 1928 roku

Zasłużeni Wiślacy.

Stanisław Kruk-Schuster urodził się 25 lutego 1890 roku w Kołomyi. Po zakończeniu nauki pracował jako urzędnik kolejowy w swoim rodzinnym mieście. Po wybuchu I wojny światowej, a dokładnie 16 sierpnia 1914 roku, przystąpił do Legionów Polskich, biorąc udział choćby w walkach na Wołyniu. Używający podczas służby legionowej pseudonimu „Kruk” miał stopień porucznika piechoty. Od września 1918 roku dowodził samodzielnym batalionem w 4. DP gen. Lucjana Żeligowskiego w Odessie, by jeszcze w tym samym roku przejąć dowództwo nad 14. pułkiem piechoty. W czerwcu 1919 roku dostąpił zaszczytu awansu na stopień podpułkownika, a wcześniej dostał się do armii generała Hallera, gdzie dowodził 12. pułkiem strzelców.

W Krakowie angażował się w działania klubu sportowego TS Wisła, którego I wiceprezesem został w 1928.

W styczniu 1929 roku Kruk-Schuster został pułkownikiem Wojska Polskiego ze starszeństwem, a kilka miesięcy później dowódcą 20 pułku piechoty. W 1935 roku ze względu na swój pogarszający się stan zdrowia został przeniesiony w stan spoczynku.

Wiślacki działacz w uznaniu dla jego zasług otrzymał wiele ważnych, państwowych wyróżnień – został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, komandorią Orderu Korony Rumunii, a także międzysojuszniczym Médaille Interalliée.

W 1939 roku Stanisław Kruk-Schuster odgrywał ważną rolę podczas ewakuacji skarbów narodowych z Wawelu, dzięki czemu pamiątki, które ostatecznie trafiły do Kanady, wędrując przez Rumunię, Francję oraz Wielką Brytanię, udało się uchronić przed odebraniem ich przez okupanta.

Stanisław Kruk-Schuster zmarł 29 października 1945 roku i spoczywa na cmentarzu w Morden w Londynie.

Udostępnij
 
7549064