TS Wisła Kraków SA

60 lat temu zmarł Franciszek Pustelnik

4 lata temu | 18.08.2020, 09:38
60 lat temu zmarł Franciszek Pustelnik

Wspomnienie piłkarza.

Franciszek Pustelnik urodził się w 1891 roku w Tenczynie koło Myślenic. Uczęszczał do szkoły średniej w Krakowie i jak wielu chłopców z tego pokolenia w czasie wolnym oddawał się grze w piłkę nożną. Futbol podbijał wówczas serca młodych mieszkańców podwawelskiego grodu, popołudniami Błonia zapełniały się zawodnikami uganiającymi się za piłką. Pustelnik też należał do tego grona pasjonatów, a w 1907 roku dołączył do drużyny Wisły. Występował w obronie, zagrał między innymi w pierwszych udokumentowanych derbach Krakowa w 1908 roku oraz w Mistrzostwach Galicji w 1913 roku.

Pustelnik był graczem Wisły przez 7 lat, do 1914 roku. To stosunkowo długa kariera jak na tamte lata. Piłkarze często kończyli grę lub zmieniali kluby ze względu na różne wydarzenia życiowe - wyjazd na studia do innego miasta albo powołanie do wojska. W przypadku Pustelnika możliwość dalszej gry w Wiśle po zdaniu matury wynikała z podjęcia studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim - obrońca Wisły wybrał prawo administracyjne.

Studia przerwała mu I Wojna Światowa. W 1915 roku Pustelnik rozpoczął służbę jako szeregowy w 56. pułku piechoty armii austro-węgierskiej, awansował do stopnia podporucznika. Zaangażował się w konspiracyjną działalność niepodległościową i w październiku 1918 roku wspólnie z kilkoma innymi oficerami zaplanował i przeprowadził akcję wyzwolenia Krakowa. W obliczu zbliżającego się upadku imperium Habsburgów Polacy zaczęli przejmować władzę, a Kraków był jednym z pierwszych miast, które wkroczyły w niepodległość. Rankiem 31 października 1918 Pustelnik dowodził oddziałem, który bez rozlewu krwi opanował koszary przy ulicy Wielickiej. Wiślak następnie poprowadził ulicami Krakowa jedną z kolumn marszu, w czasie którego zrywano austriackie symbole i rozbrajano napotkanych żołnierzy.

Franciszek Pustelnik walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej, został odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Niepodległości. Po demobilizacji ukończył przerwane studia, uzyskał też tytuł doktora prawa. Założył rodzinę i rozpoczął pracę w administracji publicznej - był wicestarostą Włocławka i Płocka, a także inspektorem w urzędzie wojewódzkim w Warszawie. W czasie II Wojny Światowej w gruzach stolicy stracił cały dobytek. Po 1945 roku zamieszkał w Pruszkowie, gdzie zmarł w 1960 roku i tam też został pochowany.

Cześć Jego Pamięci!

Na zdjęciu drużyna Wisły w 1914 roku. Od lewej stoją: Artur Olejak, Stefan Śliwa, Stanisław Adamski, Michał Szubert, Franciszek Pustelnik, Alfred Konkiewicz, Jan Kowal, Wilhelm Cepurski, Karol Romański, Marian Zawodny i Władysław Konkiewicz.

Udostępnij
 
4006496