Turniej Jesienny.
Początki krakowskiej piłki nożnej nikną trochę w mrokach dziejów. Wiadomo, że okrągłą piłkę kopano pod Wawelem już w XIX wieku, pewnym jest też, że przełomowy był rok 1906, gdy zaczęły powstawać trwalsze drużyny identyfikujące się konkretnymi nazwami, barwami i symbolami. Często przy próbie ustalenia szczegółów tamtych wydarzeń natrafiamy jednak na więcej wątpliwości niż bezsprzecznych faktów. Niejasna jest nawet kwestia tak fundamentalna, jak dokładna data powstania Wisły - jeden z założycieli, Roman Wilczyński, wspominał po latach, że wydarzyło się to wiosną 1906 roku, brak jednak źródeł pozwalających potwierdzić konkretny dzień.
Podobnie wygląda nasza wiedza o Turnieju Jesiennym - lakoniczne i wieloznaczne wzmianki prasowe nie dostarczają dokładnych informacji o przebiegu zawodów. Przyjęto, że rozgrywane będą trzy mecze jednocześnie, a z turnieju mają odpadać te drużyny, które zanotowały dwie przegrane z rzędu lub miały na koncie dwie partie przegrane więcej niż wygrane. Wydaje się, że te reguły mocno komplikowały rozgrywki i turniej przeciągał się. Prasa nie podała ostatecznych rozstrzygnięć, nie znamy też żadnego wyniku uzyskanego przez Wisłę. „Nowa Reforma” co prawda informowała, że 22 października „w pierwszych trzech kwadransach walczyły z sobą o lepsze kluby Czerwonych i Czarnych, w drugich trzech kwadransach kluby św. Anny i Wisła”. Dziennik zapowiadał, że „bliższe szczegóły o przebiegu gry poda nasz sprawozdawca sportowy”, to jednak nie nastąpiło. Jest bardzo prawdopodobne, że w ramach turnieju doszło też do meczu Wisły z Cracovią - ponownie jednak ze smutkiem trzeba zauważyć, że prasa nie udokumentowała tego wydarzenia.
Jak więc widać, informacje o Turnieju Jesiennym są bardzo skromne. Tym niemniej można stwierdzić, że było to bardzo ważne wydarzenie w dziejach wiślackiej i krakowskiej piłki. Turniej ten był pierwszymi zorganizowanymi rozgrywkami piłkarskimi w Krakowie - wcześniej młodzież grała dla zabawy lub staczano pojedyncze mecze, tym razem do systematycznej rywalizacji przystąpiło aż 16 drużyn. Przy okazji tego turnieju po raz pierwszy w prasie pojawiła się też „Wisła” jako nazwa klubu piłkarskiego. W zawodach startowali też Czerwoni - klub Jenknera, który w 1907 roku połączył się z Wisłą.
Turniej Jesienny 1906 - zorganizowany z inicjatywy literata Tadeusza Konczyńskiego - bardzo mocno przyczynił się do rozwoju piłki nożnej w Krakowie.