Piątkowe spotkanie pomiędzy Wisłą Kraków i Wisłą Płock, które rozegrane zostanie w ramach 4. kolejki PKO Ekstraklasy, będzie 28. konfrontacją obu zespołów w historii rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywkowej. Bilans dotychczasowych pojedynków zdecydowanie przemawia na korzyść “Białej Gwiazdy”.

Do pierwszego ligowego pojedynku tych zespołów w najwyższej klasie rozgrywkowej doszło 16 listopada 1997 roku w Płocku. Wówczas miejscowa Petrochemia zwyciężyła pewnie 3:0 po bramkach Mirosława Milewskiego, Pawła Miąszkiewicza i Marka Witkowskiego.

“Biała Gwiazda”, prowadzona przez Jerzego Kowalika, zrewanżowała się kilka miesięcy później w Krakowie, gromiąc swojego rywala aż 5:0. Na listę strzelców wpisywali się Sunday Ibrahim, Ryszard Czerwiec (dwukrotnie), Daniel Dubicki i Tomasz Kulawik.

Razem ze wspomnianymi spotkaniami, obie drużyny mierzyły się ze sobą 27 razy. Aż 15 z tych spotkań zakończyło się wygraną Wisły Kraków, w pięciu triumfowała drużyna z Płocka, a w pozostałych siedmiu zespoły podzieliły się punktami.

Trzy razy w poprzednim sezonie

W sezonie 2019/20 doszło do trzech pojedynków. W trakcie sezonu zasadniczego, Wisła Płock wygrała u siebie 2:1 (Furman, Michalski – Paweł Brożek), natomiast spotkanie w Krakowie zakończyło się pechowym dla naszego zespołu remisem 2:2 (Tupta, Błaszczykowski – Furman, Uryga).

Obu ekipom przyszło również rywalizować w rundzie finałowej. “Biała Gwiazda” wygrała wówczas u siebie 1:0 po bramce Błaszczykowskiego z rzutu karnego i przerwała serię czterech kolejnych meczów z Wisłą Płock u siebie bez zwycięstwa.

O pierwsze zwycięstwo w sezonie

W piątkowy wieczór obie drużyny zagrają o pierwsze zwycięstwo w sezonie 2020/21 PKO Ekstraklasy. Dotychczas obie zapisały na swoje konto po dwa punkty. Mecz, który poprowadzi sędzia Daniel Stefański, rozpocznie się o godzinie 20:30 i będzie transmitowany na kanałach Canal+ Sport i Canal+ Sport 3.