W meczu 23. kolejki Ekstraklasy Legia Warszawa podejmie na własnym stadionie Wisłę Kraków. Spotkanie to dla wielu wiernych kibiców piłkarskich ma pewnie dość sentymentalne znaczenie: na początku obecnego stulecia to właśnie mecze między tymi drużynami zwane były derbami Polski. Przez lata jednak zmieniło się wiele: w zbliżającym się starciu mistrzowie kraju powalczą z Białą Gwiazdą o punkty bardzo istotne w kontekście utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Jerzy Brzęczek spróbuje podbić Warszawę

W walentynki, 14 lutego, Wisła Kraków ogłosiła, że nowym szkoleniowcem pierwszej drużyny został Jerzy Brzęczek. Były trener reprezentacji Polski miał zaledwie tydzień na to, aby przearanżować szyki w dowodzonym przez siebie zespole. Brzęczek swój debiut jako szkoleniowiec Białej Gwiazdy zaliczył w poniedziałek – wówczas krakowianie podjęli na własnym stadionie sąsiadującego z nimi w grupie Górnika Łęczną. Rozstrzygnięcie spotkania nie przechyliło jednak szali na korzyść żadnej z drużyn, choć to Wisła częściej była przy piłce i przeważała jeśli chodzi o sytuacje bramkowe.

Przed Brzęczkiem stoi teraz kolejne wyzwanie: wyjazd do Warszawy. Ewentualna wygrana z mistrzem Polski może okazać się przepustką do utrzymania w Ekstraklasie – przypomnijmy, że na chwilę obecną Wisła trzyma się ponad strefą spadkową, ale zaledwie jednym punktem przewagi. Wywiezienie trzech punktów z Warszawy zdecydowanie podbudowałoby morale nowego trenera, a Wiślanom pokazało, że są w stanie jeszcze powalczyć o dobre rezultaty w tym sezonie.

Czy Wisła pogłębi kryzys Legii?

W ostatnich latach fakt przewagi Legii nad pozostałymi zespołami w lidze stanowił pewien status quo. Obecnie jednak Wojskowi prezentują się grubo poniżej oczekiwań. Jeszcze kilka miesięcy temu pewnie mielibyśmy zgoła odmienne zdanie o konfrontacji tych drużyn. Na dzień dzisiejszy jednak Legia nie potrafi poradzić sobie ani w meczach wyjazdowych, ani też na własnym stadionie. Z meczu na mecz utwierdzamy się w przekonaniu, że Legia zasługuje na miejsce, które obecnie zajmuje w lidze i, prawdę mówiąc, ciężko wróżyć tu jakieś pozytywy. Legioniści wyglądali katastrofalnie zarówno w konfrontacji z Wartą, jak i Termalicą. Ciężko zatem uwierzyć w to, że mieliby wypaść lepiej w meczu z Wisłą, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, z jakimi problemami Legia przystępować będzie do tego spotkania.

Legia czy Wisła – szanse na zwycięstwo, kursy

Choć Legia Warszawa nie pokazuje formy, do jakiej przyzwyczaiła nas przez lata, wciąż to właśnie ona traktowana jest jako faworyt spotkania. Z pewnością w tej roli umacniają ją statystyki. W kontekście zwycięstw Legionistów na własnym boisku, w ostatnich 10 konfrontacjach z Wisłą Kraków zwyciężali oni czterokrotnie, natomiast Wiślanie wywozili komplet punktów ze stolicy zaledwie raz. Było to po golach Carlitosa i Frana Veleza w 2018 roku. Statystyki jednak nie grają, jak to się mówi. Być może po swego rodzaju rozgrzewce, jak możemy potraktować debiutancki mecz Jerzego Brzęczka w roli trenera Wisły Kraków, były selekcjoner reprezentacji Polski wejdzie do gry na 200 procent i udowodni, że „efekt nowej miotły” jest skuteczny.

Do tego spotkania obie drużyny przystępują ze swoimi problemami. Naszym zdaniem ciekawym typem na ten mecz jest remis lub zwycięstwo Białej Gwiazdy. Wiśle z pewnością przydałyby się 3 punkty, bo ostatnie zwycięstwo w lidze zanotowali jeszcze w grudniu ubiegłego roku, ale początkowo będzie ona prawdopodobnie grała dość zachowawczo, starając się wyhamować ofensywne zapędy Legionistów, którym widmo spadku spojrzało głęboko w oczy. Sprawdź też inne nasze typy piłkarskie.

Zakład bez ryzyka od BETFAN na mecz Legia – Wisła Kraków

Załóż konto w BETFAN i zagraj pierwszy kupon bez ryzyka utraty pieniędzy! Każdy, kto zarejestruje się z kodem ZAGRANIE, otrzyma zabezpieczenie pierwszego kuponu zwrotem stawki aż do 600 PLN, jeśli okaże się on nietrafiony. Poznaj szczegóły:

  1. Załóż konto w BETFAN, wpisując kod ZAGRANIE
  2. Wpłać minimum 50 PLN na depozyt
  3. Zagraj dowolny kupon
  4. W przypadku przegranej otrzymasz zwrot całej stawki
  5. Maksymalna kwota zwrotu wynosi aż 600 PLN
  6. Zwrot ma formę bonusu, który wymaga jednokrotnego obrotu. Grasz za bonus, a wygrane pieniądze trafiają na saldo główne!

Legia vs Wisła – czy nadal mówimy o hicie?

Jesteśmy w trakcie sezonu, w którym Legia pobiła swój historyczny rekord porażek. Jest to najgorszy sezon Wojskowych w historii istnienia drużyn. Dotychczasowym najgorszym powojennym wynikiem Legii w najwyższej klasie rozgrywkowej było zajęcie 10. miejsca na przełomie lat 1991 i 1992. W obecnym sezonie i to osiągnięcie Legionistów może zostać pobite.

Wisła Kraków w ostatnich latach mierzy się z kryzysem. Ciągłe transfery in oraz out nie pomagają w budowie stabilnej pozycji ligowej. W ostatnich 5 latach na ławce trenerskiej łącznie z aktualnym trenerem widzieliśmy 9 innych rozwiązań szkoleniowych, a trenerem, który przez ten czas najdłużej zadomowił się przy Reymonta, był Maciej Stolarczyk, który poprowadził Wisłę w 56 spotkaniach. Czy Jerzy Brzęczek pozostanie na tym stanowisku dłużej niż Stolarczyk? Na to pytanie pewnie w całości odpowiemy sobie dopiero pod koniec sezonu, ale już w najbliższym meczu Jerzy Brzęczek może zyskać zaufanie kibiców, osiągając korzystny rezultat na terenie odwiecznego rywala.

Choć obu ekipom w tym momencie grozi spadek z Ekstraklasy, o czym możecie dowiedzieć się więcej z tego materiału, to jedno jest pewne. Obie ekipy mają w swoich szeregach rzeszę kibiców, którzy niezależnie od wyników sportowych zawsze idą w ciemno za swoim klubem. Tak samo będzie z pewnością i tym razem, i choć na boisku pewnie nie zobaczymy najwyższego poziomu, to na trybunach i w sercach kibiców ten mecz będzie hitem.