– Rozpoczynamy przygotowania w spokoju, uwaga kibiców skoncentrowana jest na reprezentacji i mistrzostwach Europy. My też te mecze pilnie śledzimy i trzymamy kciuki za całą drużynę, tym bardziej, że gra tam Krzysiek Mączyński, który dobrze się zaprezentował we wczorajszym meczu. Koncentrujemy się nad tym co przed nami, okres przygotowawczy trwa zaledwie cztery tygodnie. Zawodnicy mieli rozpiski i wiedzieli co mieli robić w tym okresie wolnym od treningów w klubie. Odpoczywali przez miesiąc, nasz trener od przygotowania fizycznego potwierdził, że była aktywność, otrzymywał wyniki na bieżąco.

– Trzeba wytrzymałości, szybkości, siły, mocy i taktyki. Wszystkie te aspekty trzeba w tym krótkim okresie poruszyć i w trakcie sezonu podtrzymać, aby dyspozycja była jak najwyższa. Zapowiada się ciekawy pierwszy mecz, bo Kazimierz Moskal jest trenerem Pogoni, a ja niedawno tam pracowałem. Później Arka i Lechia, a następnie derby. Zobaczymy jak potoczą się losy naszej reprezentacji oraz reprezentacji Węgier. Oczywiście życzymy zawodnikom jak najlepiej, ale jest to swego rodzaju problem dla mnie bo nie wiadomo jak długo potrwa ich przygoda z Euro. Nie mamy Guzmicsa i Mączyńskiego na przygotowaniach.

– Treningi, które będą się odbywały nie będą treningami zamkniętymi, więc jeśli macie Państwo ochotę oglądać co robi drużyna, to jest taka możliwość. Rano najczęściej trenowali będziemy w terenie, a popołudniu na boisku.

– Nie unikam gry trójką obrońców i na pewno tego spróbujemy w zależności od przeciwnika. N pewno ten wariant przećwiczymy, choćby po to, żeby być przygotowanymi na ewentualną zmianę taktyki w trakcie meczu, jeśli to będzie koniecznie. Nie znaczy to oczywiście, że będziemy tak grali.

TRANSFER ADAMA MÓJTY

– Adam jest ofensywnie grającym zawodnikiem i stąd jego transfer do Wisły. Sporo mamy do poprawienia w grze defensywniej jako cały zespół. Adam będzie konkurował z Pietrzakiem na lewej obronie, Sadloka bardziej widzę jako stopera a nie lewego obrońcę.

O ROZMOWACH TRANSFEROWYCH

– Wiem, że trwają rozmowy z Mateuszem Zacharą, ale trudno mi powiedzieć jak to się potoczy. Bądźmy cierpliwi, mam nadzieję, że wszystko zakończy się pozytywnie. Część zawodników ma dzisiaj badania kardiologiczne, piętnastu będzie na pierwszym treningu. Od piątku zaczynamy treningi w pełnym składzie. Kto przyjdzie – trudno mi teraz odpowiedzieć. Pytania o transfery należy zadać raczej dyrektorowi Kapce

WILDE-DONALD GUERRIER I ODPADNIĘCIE HAITI Z COPA AMERICA

– Nie mam żadnych sygnałów. Przegrali teraz 0:4 z Ekwadorem, historia ich rozgrywek się zakończyła. Byłbym okrutny, gdybym nie dał mu paru dni wolnego. Jak dalej potoczą się jego losy? Trudno powiedzizeć. Nadal z nami będą trenowali Crivellaro i Bałaszow, którzy nie znaleźli sobie żadnego klubu, choć dostali wolną rękę na ich znalezienie. Gdy rezerwy wrócą do treningów oni zostaną tam przesunięci

URLOPY KADROWICZÓW

– Nie ustalaliśmy tego. Muszę zakładać, że na pierwsze mecze, nie będę miał Krzyśka Mączyńskiego, ale życzę mu tego, żeby go nie było, bo to by oznaczało, że nasza reprezentacja zaszła daleko

ODSZEDŁ MUSIAŁ, PRZYJDZIE SOBOLEWSKI?

– Ta kwestia istnieje i myślę, że Radek do nas dołączy. To kwestia kilku dni. Maćkowi pogratulowałem, dostał propozycję z Pogoni i absolutnie nie próbowałem go zatrzymać, choć współpraca z nim układała się bardzo dobrze. Wiem, że jego współpraca z Kazkiem Moskalem układała się, podjął taką decyzję i życzę mu, żeby dobrze mu się układała od drugiego spotkania.

RAFAŁ WOLSKI

– Nadal toczą się rozmowy. Nie biorę w nich udziału i wiem, że piłka jest po stronie Fiorentiny w tym momencie. Wiecie ile Rafał znaczy dla tego zespołu, ale są kwestie finansowe, które nie zależą ode mnie. Chętnie widziałbym go w drużynie, ale jeśli go w niej nie będzie, to poradzimy sobie.

– Mamy piłkarzy, którzy mogą pełnić jego rolę. Jest Petar Brlek, który dostawał mało szans, to młody zawodnik, który ma sporo do zaoferowania i udowodnienia. W środkowej części boiska są Mączyński, Popović, Uryga, Cywka, Brlek – jest z kogo wybierać. Oni pokazali w końcówce sezonu, że potrafią grać dobrze i zwyciężać – i o to chodzi. I jest Mójta, który strzelił kilka goli dla Podbeskidzie, choć sporo z rzutów karnych

WYSTĘP MĄCZYŃSKIEGO PRZECIWKO IRLANDII PŁN.

– Pierwszy mecz jest zawsze bardzo trudny, i my ze swojej krótkiej historii RP w ME – zawsze drugi mecz o życie, a trzeci o honor. Trudno gra się z rywalem, przez którego defensywę trzeba się przebić. Czytam, ze Lewandowski nie oddał strzału, ale absorbował rywali, dzięki czemu jego partnerzy mieli więcej miejsca, min Milik. Mieliśmy dużą przewagę i bardzo ubolewalibyśmy, gdybyśmy tego meczu nie wygrali. Dobra gra zespołu, mecz pod pełną kontrolą, zawsze są pewne niedociągnięcia, ale najważniejsza była wygrana. To zwycięstwo buduje ale jeszcze niczego nie gwarantuje.