W najbliższy weekend piłkarze krakowskiej Wisły zaczynają nowy sezon polskiej ekstraklasy. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem ostatnich ruchów transferowych w szeregach „Białej Gwiazdy”.

Nie będzie żadnym nadużyciem stwierdzenie, że latem w składzie Wisły już kolejny raz w ostatnich latach doszło do rewolucji. Krakowski klub pożegnało łącznie 11 zawodników, a wśród nowych znalazły się cztery nowe twarze. Z kolei trzech piłkarzy wróciło z wypożyczenia.

Nowy sezon bez superstrzelca…

Największym echem obił się transfer Carlosa Lopeza z Wisły do Legii Warszawa. Hiszpan do stołecznej ekipy trafił za 450 tysięcy euro i był to jedyny transfer, po którym krakowski klub zarobił cokolwiek.

Tymczasem tacy piłkarze jak: Tomasz Cywka, Julian Cuesta, Pol Llonch czy Błażej Skorski opuścili Wisłę na zasadzie wolnego transferu.

Legendy też pożegnały się z krakowskim klubem

Cały czas w trakcie poszukiwania nowego miejsca pracy jest Paweł Brożek, podobnie jak Nikola Mitrović, czy Ivan Gonzalez. Arkadiusz Głowacki zakończył piłkarską karierę i został dyrektorem sportowym „Białej Gwiazdy”, a Petar Brlek i Denis Bałaniuk wrócili do swoich klubów z wypożyczenia, czyli odpowiednio do CFC Genoi i Arsenału Kijów.

Czterech nowych zawodników pojawiło się w kadrze Wisły przed startem nowego sezonu, więc o wielu wzmocnieniach na razie nie ma mowy. Za mniej więcej 125 tysięcy euro według medialnych doniesień do krakowskiej ekipy trafił Mateusz Lis. Dawid Kort, Riccardo Grym i Marcin Grabowski wzmocnili szeregi „Białej Gwiazdy” na zasadzie wolnego transferu.

Obawy o atak

Kibice krakowskiej Wisły mogą mieć uzasadnione obawy związane z atakiem swojej drużyny. W kampanii 2017/18 najskuteczniejszym strzelcem „Białej Gwiazdy” był Carlos Lopez, który został zresztą najskuteczniejszym strzelcem rozgrywek. Na dzisiaj wygląda na to, że następcą Hiszpana będzie ktoś z trójki: Marko Kolar, Jesus Imaz, czy Zdenek Ondrasek.

Oprócz tego, że wielu zawodników pożegnało się z Wisłą, to stery nad drużyną objął Maciej Stolarczyk, zastępując Joana Carrillo. 46-latek nie ma oświadczenia w prowadzeniu drużyn z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Jak dotąd w 14 meczach prowadził Pogoń Szczecin, będącą wówczas w Nice I Lidze. Zaliczył w niej pięć zwycięstw, dwa remisy i siedem porażek, co nie napawa optymizmem przed startem nowej kampanii.

Transfery w Wiśle – lato 2018

Odeszli:
Carlos Lopez -> Legia Warszawa – 450 tys. euro
Tomasz Cywka -> Lech Poznań – wolny transfer
Julian Cuesta -> Aris Saloniki – wolny transfer
Pol Llonch -> Willem II – wolny transfer
Błażej Skorski -> Miedź Legnica – wolny transfer
Paweł Brożek -> szuka klubu
Arkadiusz Głowacki -> koniec kariery
Ivan Gonzalez -> szuka klubu
Nikola Mitrović -> szuka klubu
Petar Brlek -> FC Genoa – powrót z wypożyczenia
Denis Bałaniuk -> Arsenał Kijów – wypożyczenie

Przybyli:
Marcin Grabowski – Lech Poznań – wolny transfer
Riccardo Grym – Borussia Mönchengladbach – wolny transfer
Dawid Kort – Pogoń Szczecin – wolny transfer
Mateusz Lis – Lech Poznań – ok. 125 tys. euro
Jakub Bartosz – Sandecja Nowy Sącz – powrót z wypożyczenia
Rafał Pietrzak – Zagłębie Lubin – powrót z wypożyczenia

Opracował ŁP