Dzisiaj wieczorem Wisła Kraków zmierzy się z Zagłębiem Sosnowiec po raz 69. w historii o ligowe punkty. Jak dotąd częściej górą w tego typu bojach byli krakowianie.

Wisła wciąż bez Halilovicia i Kolara [sytuacja kadrowa]

Po raz pierwszy w historii obie drużyny w lidze zmierzyły się ze sobą 1955 roku. Sosnowiczanie do swojej potyczki podchodzili jako Stal, pokonując Wisłę 1:0.

Tymczasem po raz pierwszy jako Zagłębie ekipa z Sosnowca grała z „Biała Gwiazdą” w kampanii 1962/63, pokonując także wiślaków 4:2. W rewanżu Wisła jednak wygrała 1:0.

Najwyższe w historii zwycięstwo nad teamem z Zagłębia Dąbrowskiego krakowianie zaliczyli w 1956 roku, wygrywając ze sosnowiczanami 6:0. Z kolei najwyższą porażkę Wisła zaliczyła z Zagłębiem w sezonie 1966/67, przegrywając 0:4.

Po raz ostatni obie ekipy grały ze sobą 10 maja 2008 roku i lepiej te starcie wspominają wiślacy, którzy na swoim stadionie wygrali 4:0. Dwa gole w tym spotkaniu strzelił Paweł Brożek, a po jednym trafieniu zaliczyli Cleber i Tomas Jirsak. Wisłę prowadził wówczas Maciej Skorża, a sosnowiczan Andrzej Orzeszek. Na trybunach zasiadło 18 tysięcy widzów.