Ostatnie trzy sezony nie były dla kibiców Białej Gwiazdy łatwe, bo krakowska Wisła walczyła o utrzymanie w Ekstraklasie i niejednokrotnie sympatycy tego klubu musieli zastanawiać się, czy to nie przykry sen, czy Wisła naprawdę może za chwilę grać na drugim poziomie rozgrywkowym. Jednak z czasem przyjścia do klubu Jakuba Błaszczykowskiego widać było światełko w tunelu i powrót do normalności – przede wszystkim w kontekście organizacyjnym. Zapraszamy do tekstu, w którym sprawdzimy długoterminowe oferty bukmacherskie na zbliżający się sezon PKO BP Ekstraklasy i jaką rolę odegra w nim Wisła Kraków – czy znów czeka ją walka o utrzymanie?

Więcej miejsc spadkowych – większa szansa na relegację?

Od sezonu 2021/22 do Fortuna 1. Ligi spadać będą nie dwie, a trzy ekipy. Jednocześnie rozszerzono Ekstraklasę o dwie drużyny, Zrezygnowano z kolei z podziału sezonu na fazę zasadniczą i finałową, gdzie rozgrywano spotkania w grupach mistrzowskiej i spadkowej. Walka o utrzymanie zapowiada się wyjątkowo ciekawie patrząc na to, jak wyglądało to w poprzednim sezonie, a także na to, że beniaminkowie też nie wchodzą do Ekstraklasy tylko po to, by po roku wrócić do 1. Ligi, co pokazują już letnie mecze sparingowe. Spośród beniaminków właśnie na utrzymanie zdaniem forBET, który wystawia kurs 1.42, największe szanse ma Bruk-Bet Termalica Nieciecza.

W ostatnich trzech sezonach w przypadku Wisły finisz to była dolna połówka tabeli i grupa spadkowa, a dwie poprzednie kampanie to 13. miejsce i zapewnienie utrzymania dopiero w ostatniej fazie sezonu. Wisła Kraków w trzech sparingach za każdym razem wygrywała i to z trzema golami na koncie. Zwiastuje nam to ofensywny futbol pod wodzą Adama Guli. Słowacki szkoleniowiec nie będzie myślał tylko i wyłącznie o utrzymaniu w Ekstraklasie, a będzie mierzyć znacznie wyżej. Bukmacherzy także nie wierzą w to, że Biała Gwiazda będzie kandydatem do spadku. forBET typuje spadek Wisły Kraków na kurs 12.00 i stawia ich znacznie dalej od 1. Ligi od chociażby beniaminków, Warty Poznań (kurs 2.70), Wisły Płock (2.90), Stali Mielec (2.90). U innej firmy oferującej zakłady bukmacherskie – STS – możemy zagrać typy na to, kto utrzyma się w lidze. Przy Wiśle Kraków możemy dostrzec kurs 1.01, co oznacza, że spadek jest niemal niemożliwy.

Tutaj znajdziesz typy dnia na Ekstraklasę, a w tym mecze Wisły Kraków w sezonie 2021/2022!

Utrzymanie kosztem lokalnego rywala?

W sezonie 2020/21 Wisła Kraków pierwszy raz od trzech sezonów zakończyła zmagania ponad lokalnym rywalem. W tym sezonie raczej oba kluby nie powinny liczyć się w walce o europejskie puchary, a kto wie, czy nie dojdzie do sytuacji, w której derby mogą zaważyć o tym, czy któraś z tych ekip się utrzyma. 13. i 14. pozycja w tabeli na koniec poprzedniej kampanii mogą sugerować, że jedna z tych ekip, które ledwo się utrzymały mogą mieć kłopoty w zbliżających się rozgrywkach. Trzy drużyny mogą opuścić ekstraklasowe szeregi, Cracovia nie wyglądała najlepiej w poprzedniej kampanii, a i okienko transferowe lepiej przepracowała Biała Gwiazda. Najciekawszym transferem może być sam trener, a to może zwiastować kolejny sezon nad Pasami. LV BET zakłady bukmacherskie zaproponował typy i kursy na to, która drużyna skończy lepiej sezon – tutaj bukmacher nie jest pewien i wycenia szanse po równo – z kursem 1.85.

Czytaj więcej o najnowszych transferach!

Czy Wisła na pewno gra o utrzymanie?

Opinie kibiców rywali, ekspertów, a przede wszystkim najnowsza historia i wyniki pokazują, że Wisła Kraków to klub, który nie może być pewny utrzymania. Wraz z przyjściem do klubu Kuby Błaszczykowskiego w Krakowie można było poczuć powiew normalności, ale też i świadomości, że powrót do złotej ery nie będzie prostym wyzwaniem i nie da się zrobić świetnego wyniku w jeden sezon, a jest to pewien proces, układanka, do której brakuje jeszcze wielu elementów. I choć wyniki sportowe to jedno, tak organizacja w klubie wygląda lepiej, zatrudniono trenera z pomysłem, wynikami, sięgnięto po młodych piłkarzy, którzy mogą zostać na dłużej – to wszystko powoli wygląda jak racjonalnie prowadzona firma, a nie klub na kruchych fundamentach. Jeśli spojrzymy na ofertę Fortuny, to ten bukmacher ocenia szanse spadku podobnie jak Lechii Gdańsk (kurs 15.00). Zakłady bukmacherskie w kontekście utrzymania zdaniem wielu firm bukmacherskich nie mają większego sensu, a Wisła ich zdaniem będzie mierzyć znacznie wyżej.

Co może osiągnąć Wisła w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy?

Wiemy już, że firmy bukmacherskie nie wierzą w to, że Wisła Kraków miałaby spaść z ligi. Bukmacherzy spierają się chyba tylko w jednym aspekcie – jak wysoko może zajść Biała Gwiazda. Zostaniemy przy zakładach bukmacherskich Fortuny – ta firma proponuje kursy na miejsca 1-8. i tutaj przy Wiśle widzimy stosunkowo nieduży kurs, bo 1.45. Inny z polskich bukmacherów – STS – proponuje typy na to, czy dana drużyna znajdzie się w górnej, czy dolnej połówce tabeli, czyli na miejsca 1-9 i 10-18. STS na górną połówkę daje kurs 1.75, a na dolną 2.00. Value mamy po stronie drugiego ze wspomnianych bukmacherów. W STS możemy jeszcze dostrzec typy na TOP3, a także na to, kto zajmie ostatnie miejsce w tabeli. Biała Gwiazda zdaniem tego bukmachera ma większe szanse na europejskie puchary (kurs 10.00) niż na zajęcie ostatniego miejsca w tabeli PKO BP Ekstraklasy (60.00). Typy, kursy, opinie bukmacherskie to jedno – wszystko zweryfikuje jednak boisko, a pierwszy mecz podopieczni Adama Guli rozegrają już w poniedziałek, 26 lipca o 18:00 przeciwko Zagłębiu Lubin. Spotkanie zostanie rozegrane w Krakowie na stadionie przy Reymonta.

Autor: Kuba Wieliński z redakcji Zagranie.com!