W piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem nowego prezesa klubu Piotra Dunina-Suligostowskiego, który poinformował między innymi, że sytuacja finansowa klubu jest stabilna.

– Jestem dumny z powierzenia mi tej funkcji, z okazanego zaufania. Z nowym zarządem zrobimy wszystko, aby sytuacja Wisły, sytuacja sportowa wyszła na przeciw oczekiwaniom wszystkim państwa i kibiców. Ostatnie dni były dla nas trudnym okresem, okresem wytężonej pracy związanej z przejmowaniem obowiązków, z dokonywaniem koniecznych zmian restrukturyzacyjnych. Stąd też dopiero dzisiejszy termin naszej konferencji prasowej.

– W związku z tym, że przykładamy ogromne znaczenie do kontaktów z mediami, do przekazywania informacji, które są informacjami pewnymi, czekaliśmy na taki termin, w którym będziemy mogli, po ogarnięciu przejętego przez nas materiału, udzielić konkretnych informacji. To będzie dla nas priorytetem. Odpowiedzialność i rzetelność. Odpowiedzialność za słowa, odpowiedzialność za informacje. Zdajemy sobie sprawę, że właśnie za pośrednictwem państwa funkcjonuje kanał przekazywania informacji do szerokich środowisk, zarówno kibicowskich jak i całej społeczności Krakowa.

– Chcę powiedzieć, że ze zdziwieniem przyjęliśmy określenie opóźnienia tej konferencji jako kreaowanie przez klub bałaganu informacyjnego. Postrzegamy to zupełnie odwrotnie. Konferencja jest właśnie w takim momencie, kiedy możemy mówić o konkretach, a nie o plotkach czy spekulacjach. W naszym przekonaniu rzetelność informacji to informacje konkretne. Między innymi istnieje taką różnica, że państwo jako media jesteście uprawnieni do pisania różnych informacji, mniej lub bardziej wiarygodnych, czasem muszę powiedzieć nawet śmiesznych jeżeli patrzymy na ich realność, natomiast my jako zarząd musimy przekazywać informacje w sposób odpowiedzialny, informacje konkretne i sprawdzone.

– Tu chciałbym odnieść się, że to pewnej publikacji, która pojawiła się w prasie, a dotyczącej ponoć toczących się rozmów o przejęciu Wisły Kraków SA przez pana Wojciechowskiego, informacji która jeszcze łączyła się z określeniem rzekomych funkcji jakie pełni w naszym klubie trener Franciszek Smuda. Chciałbym podkreślić, że są to informacje nieprawdziwe, nieznajdujące odzwierciedlenia w rzeczywistości. W chwili obecnej nie są prowadzone żadne rozmowy z panem Wojciechowskim dotyczącym ewentualnego zakupienia Wisły Kraków SA. Zresztą jeżeli chodzi o tego rodzaju informacje, to w sprawie ewentualnych pytań należy się zwracać do właściciela Wisły Kraków SA, do Telefoniki Kable. Jeżeli jakikolwiek temat by w tym zakresie zaistniał, nie ulega najmniejszej wątpliwości i to mogę obiecać, że te informacje będą niezwłocznie przekazywane w sposób rzetelny i odpowiedzialny. Jeżeli chodzi o trenera Franciszka Smudę, chciałbym podkreślić, że na dzień dzisiejszy trener Franciszek Smuda nie wykonuje żadnych czynności związanych z działalnością Wisły Kraków SA. Stąd dementuję również informację, jakoby Franciszek Smuda miał zostać dyrektorem sportowym naszego klubu.

– Na dzień dzisiejszy Wisła Kraków SA uregulowała wszystkie opłaty i należności wynikające z procesu licencyjnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przede wszystkim dotyczy to zawodników, kadry trenerskiej oraz zobowiązań publiczno-prawnych. Odnośnie innych zadłużeń, w ogromnej części objętych ugodami, potwierdzam i informuje, że są one regulowane na bieżąco zgodnie z podpisanymi porozumieniami. Na dzień dzisiejszy jesteśmy klubem o stabilnej sytuacji finansowej. Dzięki działaniom restrukturyzacyjnym, które trwają już trzeci rok, udało się zredukować bieżące koszty funkcjonowania klubu o ponad 50%. Na dzisiaj funkcjonujemy stabilnie dzięki właścicielowi naszego klubu, dzięki Telefonice Kable. Na nas, na zarządzie spoczywa obowiązek poszerzenia bazy sponsorów, poprawienia jeszcze warunków finansowych w jakich funkcjonujemy. Uważamy, że pisane o nas w tonie katastroficznym, przedstawianie nas jako klubu będącego nad przepaścią jest nierzetelne. Na dzień dzisiejszy jesteśmy w sytuacji uregulowanych wszystkich bieżących zobowiązań i z optymizmem patrzymy na nadchodzące miesiące.

– Okres ostatnich dni był również bardzo pracowitym dla nas okresem w kontekście wzmacniania drużyny, w kontekście prowadzenia rozmów w sprawie nowych zawodników i nowych kontraktów. Oprócz wcześniej podpisanych kontraktów z takimi zawodnikami jak Drzazga i Pietrzak, na dzisiaj możemy potwierdzić, że amy uzgodnione warunki kontraktów z dwoma zawodnikami – z Czechem Zdenkiem Ondraskiem oraz Patrykiem Małeckim. W najbliższych dniach przejdą testy medyczne. Pozytywny wynik tych testów będzie skutkował podpisaniem kontraktów z zawodnikami. Nie jest to koniec naszych poszukiwań. Te prace są intensywnie prowadzone i nie wykluczam dalszych transferów w najbliższym czasie.

– Stoimy na stanowisku, że klub stworzył drużynie optymalne warunki do dobrej gry i uzyskiwania satysfakcjonujących nas wyników sportowych. Dysponujemy doskonałą i jedną z najlepszych w Polsce bazą treningową. W najbliższym czasie w znaczący sposób poprawią się również warunki rozgrywania meczów na stadionie przy ulicy Reymonta, gdzie zostanie dokonana wymiana murawy, na którą ostatnio mocno narzekano.

Nowy prezes Wisły odpowiadał również na pytania dziennikarzy. Pełen zapis konferencji (video) można obejrzeć tutaj >>