Piłkarze Wisły kończą rok 2015 w minorowych nastrojach, przegrywając piąty mecz z rzędu. Sposób na zdziesiątkowaną “Białą Gwiazdę” znalazła Pogoń Szczecin. Kibice Wisły szyderczo podsumowali sytuację drużyny i klubu: “Bójcie się chamy, do pierwszej ligi spadamy” – zaintonowali na 10 minut przed końcem meczu.

Później jednak fani na trybunie północnej wielokrotnie gromko wyśpiewali: “Czy wygrywasz czy nie, ja i tak kocham Cię, w sercu moim Wisła, i na dobre, i na złe”, zapewniając, że swojego klubu nie opuszczą w najcięższych chwilach.

Po porażce z Pogonią Wisła przerwę świąteczno-noworoczną spędzi najwyżej na 12. miejscu, mając maksymalnie dwa punkty przewagi nad strefą spadkową. Po sobotnich i poniedziałkowych meczach możliwy jest jednak spadek nawet na 14. lokatę.

Gola na wagę trzech punktów zdobył tuż przed końcem pierwszej połowy Rafał Murawski. Korzystając z pasywnej gry Wisły w środku Murawski wymienił podania z Dwaliszwilim, by wcisnąć piłkę do bramki wślizgiem najbliższej odległości. W tej sytuacji środkowi pomocnicy “Białej Gwiazdy” najzwyczajniej w świecie zniknęli, a pomocnik Pogoni wykorzystał stworzoną przez nich “autostradę”. Można oczywiście spierać, czy po podaniu do Dwaliszwilego Gruzin nie był na minimalnym spalonym, ale sędzia akcję puścił. Co ciekawe, piłka trafiła pod nogi Murawskiego, choć Dwaliszwili raczej strzelał na bramkę Cierzniaka. Uderzył jednak nieczysto, z czego wyszło idealne podanie do Murawskiego – w tempo i taką siłą, że bramkarz Wisły musiał zostać uprzedzony przez pomocnika Pogoni.

fot. Radosław Bełżek
fot. Radosław Bełżek

Fatalna sytuacja kadrowa Wisły znalazła odzwierciedlenie w wyjściowej jedenastce, do której trafili: Jakub Bartosz (trzeci występ z rzędu w barwach Wisły), Krystian Kujawa i Kamil Kuczak. Dodatkowo na ławce zasiedli Maciej Jankowski i Krzysztof Mączyński, ale było niemal pewne, że z powodów zdrowotnych nie wejdą oni na boisko w trakcie meczu. Trzeba przy tym pamiętać, że nie w pełni sił zagrał Arkadiusz Głowacki. Na lewej obronie znów ustawiony został Tomasz Cywka, zaś za atak miał odpowiadać duet Popović – Crivellaro.

Dwa pierwsze strzały w meczu oddała Wisła: w 7 minucie z pola karnego Popović (w Jakuba Słowika), a w 10 minucie niecelnie główkował Burliga po ładnym dośrodkowaniu Cywki. W odpowiedzi Rafał Murawski oddał mocny strzał zza pola karnego, na szczęście trafiając w rękę stojącego w “szesnastce” Dwaliszwilego. Po chwili niecelną próbę z rzutu wolnego oddał Frączczak. Generalnie mecz miał wyrównany i dość nudny przebieg. Gra toczyła się w środku pola, a pod polami karnymi obu zespołów niewiele się działo. Duża w tym “zasługa” powolnych i niedokładnych Popovicia z Crivellaro. Słoweniec oddał w pierwszej połowie dwa niecelne strzały z ostrego kąta z rzutów wolnych podczas gdy lepszym wyjściem było w tych sytuacjach dośrodkowanie. Natomiast Clivellaro człapał po boisku rzadko dochodząc do piłki.

W drugiej połowie Pogoń całkowicie kontrolowała wydarzenia boiskowe. Od czasu do czasu pokazywał się aktywny także w pierwszej połowie Frączczak. W 64 minucie bardzo groźnie, pod poprzeczkę główkował Matras, a od utraty gola uratowała Wisłę parada Radosława Cierzniaka. A pod bramką Pogoni? Wstrzelenie przez Crivellaro w pole bramkowe mimo braku partnerów w tej części boiska. W 75 minucie zablokowany został strzał Urygi, a Kuczak poprawiał z dystansu w środek bramki. I to chyba tyle.

Koniec listopada i grudzień okazały się czarnym okresem dla “Białej Gwiazdy”. Zespół przegrał derby, zwolniony został trener Moskal, kilku czołowych graczy złapało kontuzje i w ciągu trzech tygodniu drużyna chwalona za styl gry nie zdołała strzelić gola w kolejnych czterech meczach, zsuwając się z okolic 5.-6. miejsca w tabeli niemal na samo jej dno. Przed Wisłą ciężkie święta, przerwa zimowa i okres przygotowawczy – wciąż nie wiadomo pod kierunkiem jakiego szkoleniowca.

Wisła Kraków – Pogoń Szczecin 0:1 (0:1)
0:1 Rafał Murawski 42 min

Żółte kartki: Bartosz, Guzmics, Burliga – Akahoshi, Słowik

Wisła: Radosław Cierzniak – Jakub Bartosz, Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Tomasz Cywka – Krystian Kujawa (74 min – Jakub Mordec), Alan Uryga – Łukasz Burliga, Denis Popović (84 min – Szymon Witek), Kamil Kuczak – Rafael Crivellaro

Pogoń: Jakub Słowik – Sebastian Rudol, Jarosław Fojut (55 min – Miłosz Przybecki), Jakub Czerwiński, Mateusz Lewandowski – Adam Frączczak, Rafał Murawski, Mateusz Matras, Takafumi Akahoshi, Marcin Listkowski (74 min – Michał Walski) – Wladimer Dwaliszwili (86 min – Karol Danielak)

Sędziował: K. Jakubik (Siedlce)
Widzów: 8163