W sobotnim spotkaniu w ramach 15. kolejki polskiej ekstraklasy rywalem krakowskiej Wisły będzie Sandecja Nowy Sącz. Z aktualnym beniaminkiem ligi polskiej „Biała Gwiazda” jak dotąd mierzyła się tylko dwa razy w historii i za kadym razem była górą. Nie znaczy to jednak, że ekipę Kiko Ramireza czeka dzisiaj łatwe zadanie.

Ekipa dowodzona przez Radosława Mroczkowskiego w trakcie trwającej kampanii rozegrała 14 meczów, w których wywalczyła jak na razie 17 punktów. W roli gospodarza team z Nowego Sącza w trakcie trwąjacego sezonu wygrał dwa razy, trzy spotkania zremisował i dwukrotnie schodził z placu gry na tarczy. Z kolei w delegacji „Biało-czarni” wygrali dwa razy, dwukrotnie zremisowali i trzy raz schodzili z placu gry na tarczy.

Wisła ma przewagę nad Sandecją w postaci czterech „oczek”. Warto jednak zaznaczyć, że bilans goli obie ekipy mają podobny. Krakowianie zdobyli 16 bramek i tyle samo stracili. Natomiast sądeczanie strzelili 14 goli, tracac ich 15.

Nie będzie żadnym nadużyciem stwierdzenie, że głównym celem Sandecji na trwającą kampanię jest utrzymanie w Lotto Ekstraklasie. Pomóc spełnić ten cel ekipie z Małopolski ma konsekwentna gra, którą wpoił swoim podopiecznym trener Mroczkowski.

Były szkoleniowiec między innymi Widzewa Łódź stawia na ustawienie z jednym napastnikiem, którym zwykle był Aleksandyr Kolew. Jednak w konfrontacji z krakowską ekipa Bułgara zabraknie w wyjściowej jedenastce Sandecji, co sprawia, że Sandecja w boju z Wisłą będzie miała kłopot w ataku.

Najpewniej w wyjściowym składzie szkoleniowiec beniaminka polskiej ekstraklasy postawi na Filipa Piszczka, któremu pomagać będą w ofensywie między innymi Tomasz Brzyski i Wojciech Trochim. Za rozegranie będzie natomiast odpowiedzialny Mateusz Cetnarski.

Jak zwykle w przypadku drużyn, które rozgrywają swój pierwszy sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, mocną stroną Sandecji jest gra z kontry. Po przechwycie piłki sądeczanie szybko potrafią przejść do ataku. Jednak nie tylko to jest mocnym punktem ekipy Mroczkowskiego, bo drużyna ta wyróżnia się tez poukładaną grą w momentach, gdy musi walczyć o odbiór piłki.

Przewidywany skład Sandecji Nowy Sącz na mecz z Wisłą Kraków:

SANDECJA (4-2-3-1): Gliwa – Basta, Kraczunow, Piter-Bucko, Mraz, Cetnarski, Baran, Danek, Trochim, Brzyski, Piszczek.

CIEKAWOSTKI:

Sandecja nigdy w historii nie wygrała z Wisłą w polskiej ekstraklasie.

Dla teamu z Nowego Sącza aktualny sezon jest pierwszym w historii w najwyższej klasie rozgrywkowej, co sprawia, że w tabeli wszech czasów Ekstraklasy sądeczanie są na 85. miejscu.

Awans do Lotto Ekstraklasy to jak na razie największy sukces Sandecji.

Opracował ŁP