Firma doradcza Deloitte kolejny już raz opublikowała raport: „Piłkarska liga finansowa”, w którym można znaleźć informacje dotyczące sytuacji finansowej w klubach polskiej ekstraklasy. Warto odnotować, że kolejny raz przychody polskich klubów przekroczyły pięćset milionów złotych, z czego Wisła Kraków zarobiła łącznie 27 milionów złotych.

Oficjalnie: Ivan Gonzalez żegna się z Wisłą

Klub ze stolicy Małopolski ma mniejszy przychód niż lokalny rywal Cracovia, który zarobił w minionym roku 32 miliony złotych.

Duża część przychodów klubów była następstwem działań sponsorów, reklamodawców, czy sprzedaży gadżetów.

W porównaniu do raportu dotyczącego 2016 roku, został pod tym względem zanotowany wzrost z 42 do 49 procent. Tymczasem przychód z organizacji dnia meczowego został wyceniony na poziomie 17 procent.

Warto dodać, że z raportu wynika, iż na stadionie Wisły zwiększyła się frekwencja. Pod tym względem spośród wszystkich 16 klubów Lotto Ekstraklasy ekipa z Miasta Królów była gorsza tylko od Lecha Poznań, Górnika Zabrze i Legii Warszawa.

Ciekawostką jest natomiast informacja dotycząca wynagrodzeń w Wiśle. Klub z Krakowa w sezonie 2016/17 wydał 11,7 mln na wynagrodzenia przy przychodach 30,9 mln, czyli było to na poziomie 38 procent. Tymczasem raport dotyczący kampanii 2017/18 mówi nam, że Wisła wydaje na wynagrodzenia 73 procent przychów, czyli 19,71 miliona złotych z 27 milionów złotych.

Odnotujmy, że sprawozdania finansowe dostarczane są przez kluby i nie są weryfikowane.

Opracował ŁP