Po prawie dwóch miesiącach przerwy w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy piłkarze krakowskiej Wisły wracają do gry. Pierwszym przeciwnikiem „Białej Gwiazdy” będzie Pogoń Szczecin, którą dowodzi Maciej Skorża. Były szkoleniowiec Lecha Poznań zastąpił w roli opiekuna „Portowców” Kazimierza Moskala.

Wisła o ligowe punkty z Pogonią zagra w piątkowy wieczór po raz 80 w historii. Jak dotąd bilans spotkań jest korzystny dla krakowian, którzy wygrali 34 mecze, 21 przegrali, a 24 zremisowali.

Po raz pierwszy w historii obie ekipy mierzyły się ze sobą w 1959 roku i wówczas w delegacji ekipa z Małopolski pokonała szczecinian 3:0.

W poprzedniej kampanii wiślacy mierzyli się z „Granatowo-bordowymi” trzykrotnie, wygrywając dwa razy. Jednak kibice Wisły z pewnością pamiętają bolesną porażkę z Pogonią w Szczecinie. Gospodarze wygrali wówczas 6:2. Katem krakowskiej drużyny był przede wszystkim Adam Gyurcso, który trzykrotnie skierował piłkę do siatki Łukasza Załuski.

Warto zaznaczyć, że w sześciu ostatnich meczach krakowian z „Dumą Pomorza” w portowym mieście Wisła wygrała tylko raz i miało to miejsce 22 sierpnia 2014 roku, gdy „Biała Gwiazda” wygrała 3:0. Dwa gole strzelił wówczas Paweł Brożek, a jedno trafienie dołożył Semir Stlić. W pozostałych pięciu starciach szczecinianie wygrali dwukrotnie i trzy raz miał miejsce podział punktów.

Wszystko wskazuje na to, że ekipa z północnej Polski w boju z Wisłą zagra w ustawieniu 4-2-3-1. W bramce najbliższych rywali teamu z Grodu Kraka zobaczymy najpewniej Łukasza Załuskę, który będzie miał przed sobą czteroosobowy blok obronny z Jarosławem Fojutem na czele. W drugiej linii rządzić i dzielić powinien tercet Rafał Murwski, Kamil Drygas i Dawid Kort. Z kolei w ataku wystąpi najprawdopodobniej Łukasz Zwoliński.

Przewidywany skład Pogoni Szczecin na mecz z Wisłą Kraków:

POGOŃ (4-2-3-1): Załuska – Nunes, Fojut, Rapa, Niepsuj, Drygas, Murawski, Guyrcso, Kort, Listkowski, Zwoliński.

CIEKAWOSTKI:

Stadion Pogoni Szczecin może pomieścić 18 027 widzów, jednak według informacji Przeglądu Sportowego średnia widzów w poprzednim sezonie na tym obiekcie wyniosła 5810 widzów.

Według informacji tygodnika Piłka Nożna oraz Przeglądu Sportowego budżet klubu ze Szczecina to 26,5 miliona złotych.

Przed startem nowego sezonu szeregi „Portowców” zasiliło łącznie siedmiu zawodników. Są nimi Jakub Bursztyn, Błażej Chouwer, Tomasz Hołota, Jakub Piotrowski, Sebastian Walukiewiecz, Łukasz Załuska, Łukasz Zwoliński.

Zespół ze Szczecina doznał również kilku osłabień. W kampanii 2017/18 na pewno w Pogoni nie zobaczymy: Nadira Ciftciego, Dawida Kudły, Mateusza Matrasa, Roberta Obsta i Jakuba Słowika.

Opracował ŁP