Napastnik Wisły Aleksander Buksa jest jedynym Polakiem, który znalazł się na prestiżowej liście największych piłkarskich talentów na świecie, którą od sześciu lat przygotowują dziennikarze brytyjskiego Guardiana.

Opublikowana w czwartek lista obejmuje 60 najbardziej utalentowanych i perspektywicznych zawodników występującym na całym naszym globie. Znaleźli się na niej tylko piłkarze urodzeni w 2003 roku (zobacz pełną listę).

Młody napastnik Wisły to dopiero czwarty Polak w historii, który znalazł uznanie w oczach dziennikarzy Guardiana. Wcześniej na listę trafiali Krystian Bielik, Kamila Grabara i Filip Marchwiński.

“Jeśli zdarzy Ci się być w Krakowie w czasie zimy, jest duża szansa, że zamówisz “Grzaniec galicyjski”, aby się rozgrzać. Za tym napojem stoi Adam Buksa, ojciec Aleksandra. Piłkarze często pochodzą z biednych środowisk, ale nie w tym przypadku. W dzieciństwie Buksa i jego bracia mieli wszystko, czego mogli sobie zapragnąć. Ich staruszek zbudował w piwnicy boisko do piłki nożnej ze sztuczną trawą. Pozwolił Alekandrowi samemu pomalować ściany (użył barw Wisły Kraków). Aleksander Buksa jest wykształconym młodym człowiekiem. (…) Jego styl gry jest podobny do starszego brata Adama, który obecnie gra w New England Revolution. Obaj bracia są wysokimi, sprawnymi technicznie, lewonożnymi napastnikami o blond włosach ” – tak sylwetkę młodego polskiego napastnika przedstawia Guardian.

Dla utalentowanego napastnika “Białej Gwiazdy” to ogromne wyróżnienie. Jego nazwisko znalazło się obok reprezentantów czołowych europejskich klubów i wychowanków najlepszych piłkarskich akademii na świecie. Na liście znajdziemy zawodników między innymi takich klubów jak Real Madryt, FC Barcelona, Arsenal, Manchester City, Paris Saint-Germain czy Juventus.