W ramach dziewiątej kolejki polskiej ekstraklasy przeciwnikiem krakowskiej Wisły będzie Piast Gliwice. Tym samym do Grodu Kraka powrót do przeszłości zaliczy Dariusz Wdowczyk, który wcześniej prowadził drużynę „Białej Gwiazdy”, a obecnie jest szkoleniowcem „Piastunek”.

Obie ekipy w ligowej klasyfikacji dzieli różnica pięciu „oczek”. Krakowianie w ligowej stawce wciąż mają w zasięgu czołówkę Lotto Ekstraklasy. Z kolei gliwiczanie plasują się w dolnych regionach tabeli.

Gliwiczanie po czasie, gdy zakończyli rozgrywki na drugiej pozycji w tabeli, w poprzedniej kampanii musieli bronić się przed spadkiem. Przed katastrofą drużynę z Gliwic uratował właśnie Wdowczyk, który w roli opiekuna Piasta zastąpił Radoslava Latala.

54-letni trener urodzony w Warszawie jak dotąd prowadził gliwicką ekipę w 23 meczach, w których Piast wygrał dziesięć razy, pięć razy zremisował, a osiem spotkań zakończyło się wiktorią rywali. Stosunek goli w tych starciach to 34 do 29 na korzyść ekipy z Górnego Śląska.

Warto odnotować, że Piast to stosunkowo młody team z Ekstraklasie. Gliwiczanie właśnie rozgrywają swoją siódmą kampanię w tych rozgrywkach. „Niebiesko-czerwoni” z krakowską ekipą mierzyli się jak dotąd 14-krotnie, z czego siedem razy musieli uznać wyższość Wisły, a trzy razy górą byli gliwiczanie.

Jaką grę preferuje Piast? Pod batutą Wdowczyka ekipa z Gliwic ma grać przede wszystkim cierpliwie, ale i zdyscyplinowanie. Właśnie taka postawa wyróżnia drużyny prowadzone przez „Wdowca”. Jak dotąd Piast ma na swoim koncie osiem punktów w tym sezonie, które dają gliwiczanom 13. pozycję w ligowej stawce.

W dzisiejszym boju z przedstawicielami 13-krotnych mistrzów Polski z pewnością zabraknie Gerarda Badii i Martina Bukaty. Jednakże w kadrze ekipy Wdowczyka jest zawodnik, odpowiadający za kreowanie sytuacji, którym jest Konstantin Vassiljev.

Przypomnijmy, że w trzech ostatnich spotkaniach ligowych Piast wygrał dwa razy, a raz przegrał. W pokonanym polu gliwiczanie pozostawili Koronę Kielce oraz Jagiellonię Białystok. Z kolei w miniony poniedziałek Piast został zmuszony, aby uznać wyższość Lechii Gdańsk, z którą „Niebiesko-czerwoni”przegrali 1:2.

Przewidywany skład Piasta Gliwice na mecz z Wisłą Kraków:

PIAST (4-2-3-1): Szmatuła – Konczkowski, Sedlar, Pietrowski, Rugasević, Dziczek, Vranjes, Valencia, Vassiljev, Zivec, Papadopulos.

CIEKAWOSTKI:

Przed startem nowego sezonu szeregi śląskiej drużyny zasilili między innymi: Martin Konczkowski, Joel Valencia, czy Aleksander Jagiełło.

Tymczasem z Piasta odeszli przede wszystkim: Michał Masłowski, Bartosz Szeliga, Patrick Mraz, czy Radosłąw Murawski i Łukasz Sekulski.

Według informacji Transfermarkt.de łączna wartość wszystkich piłkarzy Piasta to 6,73 miliona euro.

Stadion gliwickiej ekipy może pomieścić 10037 miejsc.

Opracował ŁP