Już w piątek piłkarze Wisły zainaugurują rywalizację w nowym sezonie Ekstraklasy. W składzie “Białej Gwiazdy” zobaczymy kilku nowych zawodników. Do kadrowych zmian doszło we wszystkich formacjach.

Nowym numerem jeden w bramce Wisły będzie Hiszpan Julian Cuesta, który ma na swoim koncie występy w Primera Division w barwach Sevilli i Almerii. 26-latek w przedsezonowych sparingach nie zaprezentował niczego wielkiego, ale sztab szkoleniowy “Białej Gwiazdy” jest przekonany, że będzie to pewny punkt drużyny.

Z Wisłą pożegnali się Łukasz Załuska i Michał Miśkiewicz. Z pierwszym z nich klub prowadził rozmowy w sprawie przedłużenia kontraktu, ale ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie długości umowy. Załuska w nowym sezonie będzie strzegł bramki Pogoni Szczecin, która będzie pierwszym rywalem Wisły.

Początkowo z klubem pożegnać się miał również Michał Buchalik. Bramkarz rozpoczął jednak z klubem przygotowania do sezonu i podczas treningów przekonał sztab do podpisania z nim nowego kontraktu. Do kadry pierwszego zespołu dołączył również Kacper Chorążka, który będzie trzecim bramkarzem zespołu.

Linię defensywną wzmocnił Zoran Arsenić, z którym Wisła już zimą podpisała kontrakt, ale nie udało się wówczas dojść do porozumienia z jego ówczesnym klubem NK Osijek w sprawie wcześniejszego transferu. Po spędzeniu rundy wiosennej w rezerwach, teraz będzie walczył o miejsce w wyjściowej jedenastce “Białej Gwiazdy”.

W defensywie może grać również sprowadzony z Almerii Fran Velez, który w ostatnim czasie regularnie występował na zapleczu Primera Division. Wszystko jednak wskazuje na to, że Hiszpan przygodę z Wisłą rozpocznie grając w drugiej linii, gdzie będzie musiał wypełnić lukę po odejściu Krzysztofa Mączyńskiego do Legii Warszawa. To właśnie transfer reprezentanta Polski, głównie ze względu na okoliczności, jest największym “rozczarowaniem” letniego okna transferowego.

Latem do klubu dołączyło również trzech młodych pomocników. Kontrakty z Wisłą podpisali Tibor Halilović, Kamil Wojtkowski i Martin Kostal. Największe szanse na występy od pierwszej minuty ma pierwszy z nich, który dotychczas bronił barw Lokomotivu Zagrzeb. 22-letni Chorwat z dobrej strony prezentował się w meczach sparingowych.

Udane występy notował również Martin Kostal, który właśnie tak wywalczył sobie angaż w zespole Kiko Ramireza. Słowak choć w dotychczasowej karierze grał głównie w środku drugiej linii, w Wiśle raczej jest przewidziany do gry na skrzydle.

Żądny gry jest z pewnością także 19-letni Kamil Wojtkowski, który na boiskach Ekstraklasy debiutował już w październiku 2014 roku w barwach Pogoni Szczecin. Ostatnie dwa sezony spędził w niemieckim RB Lipsk. Do Krakowa trafił na zasadzie wolnego transferu.

Rywalem Pawła Brożka i Zdenka Ondraska do gry w ataku będzie Carlos Lopez, który dotychczas grał na trzecim poziomie rozgrywkowym w Hiszpanii. W poprzednim sezonie zdobył 13 bramek w 33 ligowych występach w rezerwach Villarreal.

Z klubem pożegnało się również kilku zawodników. Wisła nie zdecydowała się na przedłużenie wygasających w czerwcu kontraktów ze wspomnianym Miśkiewiczem, ale także z Matiją Spiciciem, Alanem Urygą, Krystianem Kujawą i Mateuszem Zacharą. Z “Białą Gwiazdą” pożegnała się również dwójka Kolumbijczyków – Cristian Echevarria i Ever Valencia.

Najbliższy sezon na wypożyczeniach w innych klbuach spędzi trójka młodych zawodników – Krzysztof Drzazga w Chojniczance Chojnice, Wojciech Słomka w GKS-ie Katowice i Piotr Żemło w Wiśle Puławy.

TRANSFERY WISŁY PRZED SEZONEM 2017/18

Przyszli:
Zoran Arsenić (NK Osijek)
Carlos Lopez (Villarreal B)
Kacper Chorążka (juniorzy)
Julian Cuesta (UD Almeria)
Tibor Halilović (Lokomotiva Zagrzeb)
Martin Kostal (Spartak Trnava)
Fran Velez (UD Almeria)
Kamil Wojtkowski (RB Lipsk)

Odeszli:
Krzysztof Drzazga (Chojniczanka Chojnice)
Cristian Echevarria (Seinajoen JK)
Krystian Kujawa (Podbeskidzie Bielsko-Biała)
Krzysztof Mączyński (Legia Warszawa)
Michał Miśkiewicz (?)
Wojciech Słomka (GKS Katowice, wypożyczenie)
Martija Spicić (?)
Alan Uryga (?)
Ever Valencia (?)
Mateusz Zachara (CD Tondela)
Mateusz Zając (Motor Lublin)
Łukasz Załuska (Pogoń Szczecin)
Piotr Żemło (Wisła Puławy)