Dzisiaj wieczorem w ramach 25. kolejki polskiej ekstraklasy Wisła Kraków zmierzy się na swoim stadionie Koroną Kielce. Wiadomo już, że spotkanie to odbędzie na 100 procent, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poniżej przekazujemy informacje na temat historii starć z udziałem obu ekip.

Jak dotąd „Biała Gwiazda” mierzyła się z ekipą z województwa świętokrzyskiego 29 razy o ligowe punkty, z czego 12 razy górą była Wisła, osiem meczów zakończyło się triumfem Korony, a dziewięć razy miał miejsce remis.

Kielczanie ostatnio wyraźnie nie leżą krakowskiej ekipie. Jesienią minionego roku ekipa z Kielc pokonała drużynę z Grodu Kraka 2:1, a wcześniej 3:2. Pocieszające jest jednak to, że obie te potyczki były w delegacji.

Tymczasem w roli gospodarza wiślacy nie przegrali ze „Złocisto-krwistymi” od pięciu meczów. Po raz ostatni sztuka ta udała się Koronie na stadionie im. Henryka Reymana dokładnie 26 lutego 2012 roku. Kielczanie pokonali wówczas Wisłę 1:0.

Jedyne trafienie dla kieleckiego teamu zaliczył w powyższym starciu Paweł Sobolewski. Jest to o tyle istotne, że była to dopiero druga w historii ligowa wiktoria Korony na obiekcie przedstawicieli 13-krotnych mistrzów Polski. Dodajmy, że trenerem kielczan był wówczas Leszek Ojrzyński, a krakowską drużynę prowadził Kazimierz Moskal.

Z kolei pierwsza w historii wygrana „Złocisto-krwistych” na obiekcie Wisły miała miejsce 30 kwietnia 2010 roku. W tym boju kielczanie również wygrali z „Białą Gwiazdą” 1:0. Zadecydował o tym gol strzelony przez Jacka Kiełba. Tym samym jedna z sześciu porażek ekipy Henryka Kasperczaka w kampanii 2009/10 stała się faktem. Dodajmy, że Wisła zakończyła sezon na drugiem miejscu, ustępując pola Lechowi Poznań.

Kibice Wisły z kolei najchętniej mogą wracać pamięcią do potyczki z Koroną, która miała miejsce 10 sierpnia 2007 roku. Krakowianie wygrali wtedy 4:0, gdzie już po 19 minutach rywalizacji tablica wynikowa na stadionie Wisły wyświetlała rezultat 3:0. Trafienia dla „Białej Gwiazdy” zaliczyli wówczas: Paweł Brożek (dwa razy – przyp. red.), Cleber i Andrzej Niedzielan.

Opracował ŁP