Sezon 2018/2019 w polskiej piłce dobiegł końca. Mistrzem Polski został niespodziewanie dla wielu Piast Gliwice, wyprzedzając na finiszu rozgrywek Legię Warszawa i Lechię Gdańsk, mimo że do fazy finałowej team z Górnego Śląska przystępował ze stratą siedmiu punktów do lidera.

Oficjalnie: Palcić żegna się z Wisłą

Gliwiczanie przed startem sezonu nie ukrywali, że po tym, jak rzutem na taśmę zapewnili sobie ligowy byt w sezonie 2017/2018, marzyli o spokojnym utrzymaniu w kolejnej kampanii. Los jednak ułożył się tak, że piłkarze „Piastunek” wywalczyli pierwsze mistrzostwo Polski w historii klubu, stając się jednocześnie 18. mistrzem kraju.

W ostatniej decydującej o końcowych rozstrzygnięciach w Lotto Ekstraklasie kolejce ligowej podopieczni Waldemara Fornalika pokonali na swoim stadionie Lecha Poznań 1:0, z kolei „Wojskowi” tylko zremisowali 2:2 z Zagłębiem Lubin.

Dodajmy, że ligę polską w europejskich pucharach reprezentować będą oprócz Piasta i Legii także gdańska Lechia i Cracovia, która na arenie międzynarodowej pokaże się dlatego, bo zwycięzca Pucharu Polski w postaci teamu z Trójmiasta, zakończył sezon ligowy na podium.

Odnotujmy, że z ligi spadają Zagłębie Sosnowiec i Miedź Legnica. Z kolei z Fortuna 1 Ligi awans do najwyższej klasy rozgrywkowej wywalczyły drużyny Rakowa Częstochowa i ŁKS-u Łódź.

Nowy sezon polskiej ekstraklasy rozpocznie się 19 lipca.