TS Wisła Kraków zostanie nowym właściciel piłkarskiej spółki Wisła Kraków – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezes TS Wisła Robert Szymański.

– Temat konferencji jest gorący, temat który emocjonuje wiele osób od dłuższego czasu, temat dotyczący przyszłości piłkarskiej drużyny Wisły Kraków, czyli spółki Wisły Kraków SA. Tak jak w naszym oświadczeniu, które opublikowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków, podkreślamy, że od samego początku zakupu spółki przez Jakuba Meresińskiego, przyglądaliśmy się, analizowaliśmy sytuację i również podejmowaliśmy działania związane z pewnym niepokojem, który łączył się z przyszłością tej drużyny. Mieliśmy nadzieję, że na tę chwilę będziemy mieli pełną i konkretną informację, niemniej mamy informacje bardzo istotne, informacje dotyczące prowadzonych przez nas rozmów, rozmów prowadzonych przez zarząd TS Wisła i zarząd SKWK, a z drugiej strony przed przedstawiciela firmy Tele-Fonika Holdings oraz tym właścicielem, który na dzisiaj występuje jeszcze formalnie czyli Jakubem Meresińskim, jako osobą reprezentującą spółkę Projekt-Gmina.pl. Te rozmowy doprowadziły do osiągnięcia porozumienia. Jesteśmy na etapie całkowitego uzgodnienia warunków, na podstawie których TS Wisła wejdzie w posiadanie akcji spółki Wisła Kraków SA. Jako osoba, która jeszcze niedawno pełniła funkcję prezesa Wisła Kraków SA, byłem w dość niezręcznej sytuacji, stąd też ograniczony mój udział w negocjacjach i rozmowach. Szczegółowe informacje na ten temat przekaże wiceprezes TS Wisła Robert Szymański – powiedział Piotr Dunin-Suligostowski.

– Trochę ponad miesiąc temu dostaliśmy propozycję zakupu piłkarskiej Wisły od właściciela spółki, czyli firmy Tele-Fonika Holdings za przysłowiową może nie złotówkę, ale 10 funtów. Transakcja miała dojść do skutku za te 10 funtów, ale trzeba było przejąć wszystkie zobowiązania, które ciążyły na spółce. Pertraktacje te oczywiście odbyły w zgodności z umową z 1997 roku w którym TS Wisła sprzedało Telefonice piłkarską Wisłę, w której znalazł się zapis dający TS Wisła prawo pierwokupu. Nie doszliśmy do porozumienia, ponieważ nie byliśmy w stanie spełnić pozostałych warunków i sprawa ucichła. Później Wisła Kraków SA przeszła w ręce nowego właściciela. Nie mam oceniać jak to się odbywało i kto tak naprawdę jest właścicielem. W dniu wczorajszym poprosiłem o zwołanie tej konferencji, ponieważ pojawiło się bardzo dużo nieprawdziwych i kłamliwych informacji na temat tego, że TS jest już właścicielem, że Telefonika rozwiązuje umowę z obecnym właścicielem, że kupujemy to za złotówkę. Te informacje bardzo niepomagały przy negocjacjach, doprowadzały do sytuacji w której była nieufność wobec strony siedzących po drugiej stronie stołu. Tak naprawdę do dzisiaj do godziny 10 prawdopodobnie mielibyśmy hiobowe wieści, jeżeli chodzi o los piłki nożnej w Wiśle. Na szczęście wszyscy poszli po rozum do głowy i rozmowy doprowadziły do tego, że mogę powiedzieć, że Wisła Kraków SA nie upadnie jeszcze w tym tygodniu i nie będziemy startować od IV ligi, a nowym właścicielem 100 procent akcji będzie TS Wisła. Mówię to w czasie przyszłym, ponieważ myśleliśmy, że do godziny konferencji uda nam się pozałatwiać wszystkie sprawy formalne. Niestety to się nieudało. Ta transakcja odbywa się trójstronnie, czyli pomiędzy teraźniejszym właścicielem, TS Wisła i Tele-Foniką Holdings. Jesteśmy po dżentelmeńskim słowie, że jeszcze w dniu dzisiejszym ta umowa zostanie sfinalizowana. Chciałbym powiedzieć, że nie kupujemy Wisły za złotówkę, tylko za grube pieniądze. Zdajemy sobie sprawę jak wielka odpowiedzialność ciąży na zarządzie TS Wisła, odpowiedzialność za przyszłość spółki piłkarskiej, jej dalszej egzystencji i gry w Ekstraklasie. Muszę także powiedzieć, że wszystkie trzy strony są świadome, że TS Wisła samo nie jest w stanie udźwignąć ciężaru finansowego prowadzenia drużyny piłkarskiej, ale mam nadzieję, że jeżeli dzisiaj dokona się ta transakcja, w tym jeszcze tygodniu nowy zarząd zorganizuje konferencję i poinformuje o działaniach i krokach zmierzających do poprawienia sytuacji, szczególnie finansowej. Nie jest tajemnicą, że przejmujemy spółkę, która jest zadłużona, przejmujemy spółkę za którą trzeba będzie zapłacić i utrzymać, ale tak naprawdę nie mamy wyjścia. Albo to zrobimy, albo nas nie ma i to jeszcze w tym tygodniu. Musicie być państwo tego świadomi – powiedział wiceprezes TS Wisła Robert Szymański

Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu transmisji z dzisiejszej konferencji przedstawicieli Wisła Kraków TS dotyczącej przyszłości piłkarskiej drużyny. Transmisję prowadzona była przez Wisła.TV.