Jak dotąd 151. razy mierzyły się ze sobą drużyny Wisły Kraków z Legią Warszawa w meczach o ligowe punkty. Jak na razie lepszym bilansem mogą pochwalić się przedstawiciele teamu z Grodu Karaka.

Wisła koszykarska z pieniędzmi z miasta, piłkarska bez!

Wisła wygrała jak na razie w 57 potyczkach. Z kolei w 54 spotkaniach szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyli warszawianie. Natomiast w 40 bojach miał miejsce remis.

Przedstawiciele „Białej Gwiazdy” na swoim stadionie nie potrafią wygrać z „Wojskowymi” od pięciu meczów. W ostatnim starciu na stadionie im. Henryka Reymana warszawianie wygrali 1:0.

Jedna z najbardziej dotkliwych porażek Wisły z Legią miała miejsce w kampanii 1956 roku. Krakowianie przegrali wówczas ze stołeczną drużyną 0:12. Mecz ten był rozegrany w stolicy Polski.

Tymczasem Wisła najwyższe zwycięstwo z Legią odniosła w 1948 roku, pokonując przed własną publicznością warszawian 8:0.

Tymczasem jedno z najbardziej spektakularnych starć z udziałem obu drużyn miało miejsce w ramach sezonie 1992/93, gdy Legia na stadionie w Krakowie wygrała 6:0.

Jak się jednak okazało, wiktoria Legii była następstwem tzw. „niedzieli cudów”, za którą stołeczny klub został ukarany odebraniem mistrzostwa Polski przez PZPN. Chociaż przedstawiciele Legii cały czas podtrzymują, że mają na swoim koncie 13 tytułów mistrzowskich, to jednak nawet Maciej Szczęsny, niebojący się mówić nigdy prawdy, w jednym z wywiadów dla „Legia.net” stwierdził, że to mistrzostwo było „kupione” przez warszawski klub.

Opracował ŁP