Po raz 37. o ligowe punkty zmierzy się dzisiaj Wisła Kraków z Jagiellonią Białystok. Ja na razie lepszym bilansem może pochwalić się team z Grodu Kraka. Poniżej przedstawiamy zarys historyczny starć wiślaków z „Dumą Podlasia”.

Wisłą jak dotąd wygrał 18 razy z Jagiellonią, 10 meczów zakończyło się triumfem teamu ze stolicy Małopolski, a w ośmiu spotkaniach miał miejsce remis.

Ostatni bój z udziałem przedstawicieli obu drużyn zakończył się bezbramkowy remis. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy taki rezultat od 20 października 2012 roku. Wówczas krakowska ekipa zremisowała 0:0 z Jagą, ale na swoim obiekcie.

Najbardziej emocjonujące starcie z udziałem obu drużyn miało miejsce w kampanii 1992/93, gdy krakowska ekipa wygrała z „Dumą Podlasia” 6:3.

Z kolei mecz najprzyjemniej wspominany przez fanów Wisły, biorąc pod uwagę potyczki z Jagiellonią, to konfrontacja z 6 października 2007 roku, gdy krakowski team pokonał team z Podlasia 5:0. Trafienia dla ekipy prowadzonej wówczas przez Macieja Skorżę zaliczyli: Marek Zieńczuk (dwa razy), Paweł Brożek, Jean Paulista i Piotr Brożek.

Tymczasem najwyższa porażka Wisły z Jagiellonią miała miejsce 2 października 2013 roku. Białostoczanie pokonali krakowską ekipę 5:2. Wygraną teamowi Piotra Stokowca nad drużyną Franciszka Smudy zapewniły gole: Rafała Grzyba, Mateusza Piątkowskiego (dwa razy), Dawida Plizgi i Adama Dźwigały. Gole dla wiślaków strzelili z kolei: Paweł Brożek i Arkadiusz Głowacki.

Opracował ŁP