Stadion Miejskim im. Henryka Reymana
fot. Radosław Bełżek

Najnowsza historia meczów krakowskiej Wisły z Górnikiem Zabrze pokazuje, że krakowianie albo odnoszą wysokie zwycięstwa, albo remisują z ekipą z Górnego Śląska. W lidze „Biała Gwiazda” nie przegrała z Górnikiem od sześciu spotkań. W sobotni wieczór jednak nie będzie łatwo o podtrzymanie tej serii.

„Trójkolorowi” po zaledwie kroku banicji na zapleczu polskiej ekstraklasy wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wrócili, co warto zaznaczyć, odmienieni i odmłodzeni. W starciu z Jagiellonią Białystok średnia wieku wyjściowej jedenastki zabrzan wyniosła 23,6. Dodajmy też, że aż dziewięciu piłkarzy z tego zespołu było Polakami.

To, co należy do mocnych stron „Górników”, to świetne ustawienie taktyczne, będące zasługą Marcina Brosza. Pod batutą tego szkoleniowca młodzież zabrzańskiej ekipy notują cały czas postępy w swojej grze. W głównej mierze dzięki temu trenerowi szanse na grę otrzymali młodzi: Adam Wolniewicz, Rafał Kurzawa, czy Szymon Żurkowski.

Najmocniejszym punktem przedstawicieli 14-krotnych mistrzów Polski jest jednak Igor Angulo. Hiszpan w Nice I Lidze został najlepszym strzelcem, a wygląda na to, że się tym nie zadowolił, bo po dwóch meczach trwającej kampanii ma na swoim koncie trzy trafienia. Można się zatem spodziewać, że sporo pracy z 33-latkiem będą mieli Arkadiusz Głowacki i Ivan Gonzalez.

Chociaż w sezonie 2014/15 wiślacy odnieśli w Zabrzu bardzo łatwe zwycięstwo 5:0, to raczej teraz taki scenariusz jest mało prawdopodobny. W sześciu ostatnich starciach z udziałem obu teamów na obiekcie mieszczący się przy ulicy Roosevelta krakowianie wygrali dwa razy, przegrywając trzykrotnie, a raz miał miejsce remis.

Przewidywany skład Górnika Zabrze na mecz z Wisłą Kraków:

GÓRNIK (4-2-3-1): Loska – Wolniewicz, Wieteska, Suarez, Koj, Kądzior, Ambrosiewicz, Żurkowski, Kurzawa, Ł. Wolsztyński, Angulo.

CIEKAWOSTKI:

Pojemność stadionu zabrzańskiego Górnika wynosi 24563 miejsc. Średnia widzów na Zabrze Arenie w kampanii 2016/17 wyniosła blisko 11 tysięcy widzów, co było jednym z najlepszych wyników w całej Europie, biorąc pod uwagę ekipy z drugiego szczebla rozgrywek.

Przed startem sezonu do Górnika trafili między: Michał Koj, Damian Kądzior i Mateusz Wieteska. Z kolei z listy płac w klubie Zabrza zniknęli: Bartosz Kopacz, Rafał Kosznik, czy Dawid Plizga. Z kolei Mateusz Kuchta został wypożyczony do Odry Opole.

Według informacji Przeglądu Sportowego wartość wyjściowa „11” zabrzańskiego Górnika wynosi 6,46 miliona złotych. Natomiast w przypadku krakowskiej drużyna jest to kwota w wysokości ponad 17 milionów złotych.

Górnik to 14-krotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski, zdobywca Pucharu Ligi i zdobywca Superpucharu Polski. Łącznie na koncie zabrzan są w związku z tym 22 trofea. Wisła ma ich o trzy mniej.

W tabeli wszech czasów Górnik plasuje się na czwartej pozycji, natomiast dwie lokaty wyżej znajdują się krakowianie.

Opracował ŁP