fot. Radosław Bełżek

Kolejnym rywalem krakowskiej Wisły w ramach Lotto Ekstraklasy, jest Cracovia. Tym samym sobotni wieczór w polskiej ekstraklasie rysuje się pod znakiem Świętej Wojny, w której bilans w spotkaniach ligowych lepszy mają przedstawiciele „Białej Gwiazdy”.

W trakcie trwającej kampanii w lidze polskiej dorobek punktowy podopiecznych Michała Probierza na razie nie zachwyca. „Pasy” jak dotąd uzbierały cztery „oczka”, które są następstwem jednego zwycięstwa oraz jednego remisu.

Punkt krakowianie wywalczyli na inaugurację w starciu z Piastem Gliwice, z kolei po pełną pulę Cracovia sięgnęła w spotkaniu z Lechią Gdańsk, wygrywając 1:0 po golu strzelonym przez Michała Helika. Ostatnio jednak panaceum na Cracovię znalazły Korona Kielce i Lecha Poznań.

Warto odnotować, że przed startem nowego sezonu w ekipie z drugiej strony Błoń doszło do całkiem dużych zmian. Przede wszystkim w roli trenera Cracovii w miejsce Jacka Zielińskiego pojawił się Michał Probierz. Urodzony w Bytomiu szkoleniowiec szybko wprowadził swoje porządki w ekipie z siedzibą przy ulicy Kałuży, przekonując właściciela klubu do stworzenia nowej siłowni.

Cracovia do swojej dzisiejszej potyczki może podejść zmęczona, gdyż piłkarze krakowskiej drużyny mają w nogach dogrywkę i serię rzutów karnych po spotkaniu Pucharu Polski z GKS-em Tychy. Co prawda Cracovia wywalczyła przepustkę do kolejnej fazy rozgrywek, ale nie obyło się bez kłopotów.

Probierz od początku trwającego sezonu stawia w swojej drużynie na schemat taktyczny oparty na czterech defensorach, pięciu pomocnikach i jednym napastniku. Bramki Cracovii strzec będzie Grzegorz Sandomierski, mający przed sobą między innymi ofensywnie usposobionego Jakuba Wójcickiego. W drugiej linii dużo może zależeć od Szymona Drewniaka.

Dodajmy, że „Pasy” w delegacji nie radzą sobie w ostatnich miesiącach najlepiej, jeśli chodzi o mecze w polskiej ekstraklasie. Na dziesięć takich spotkań tylko w jednym meczu górą była krakowska ekipa, przegrywając w sześciu starciach. Trzy zakończyły się remisem.

Cracovia to klub, który powstał w 1906 roku. Na swoim koncie ma pięć mistrzowskich tytułów. Jednak ostatni tego typu sukces przedstawiciele „Pasów” odnieśli w 1948 roku.

Przewidywany skład Cracovii na mecz z Wisłą Kraków:

CRACOVIA (4-2-3-1): Sandomierski – Wójcicki, Malarczyk, Dytiatjew, Pestka, Drewniak, Dimun, Szczepaniak, Mihalik, Zenjov, Piątek.

CIEKAWOSTKI:

Opiekun Cracovii w starciu z Wisłą nie będzie mógł skorzystać z usług między innymi: Sebastiana Stebleckiego, Miroslava Covilo, czy Damiana Dąbrowskiego.

Pojemność stadionu teamu z drugiej strony Błoń to 15114 miejsc. Z kolei w poprzedniej kampanii obiekt przy ulicy Kałuży był wypełniony średnio w 54 procentach.

Cracovia w trakcie trwającego mercato przeszła dużą przebudowę. Między innymi szeregi krakowskiej ekipy zasilili: Szymon Drewniak, Michał Helik, Michal Siplak, Michal Pesković, czy Sergei Zenjov.

W drużynie ze stolicy Małopolski nie obyło się też bez osłabień. Cracovię opuścili tego lata: Marcin Budziński, Mateusz Cetnarski, Erik Jendrisek, czy Tomasz Brzyski.

Opracował ŁP