W najbliższą niedzielę po raz 151. o ligowe punkty piłkarze krakowskiej Wisły zmierzą się z Legią Warszawa. W tej kampanii o ile stołeczna ekipa walczy o mistrzostwo Polski, to krakowianie biją się o miejsce premiowane grą w europejskich pucharach. Poniżej przedstawiamy historię starć z udziałem obu ekip.

W dotychczas rozegranych 150. meczach wiślacy zwyciężyli w 56 meczach, legitymując się tym samym odrobinę lepszym bilansem. 54 razy szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili warszawianie, a w 40 bojach miał miejsce remis.

W pierwszym starciu tego sezonu z udziałem obu teamów górą byli „Wojskowi”, którzy pokonali drużynę z Grodu Kraka po trafieniu Jarosława Niezgody 1:0. Jednocześnie na swoim stadionie „Biała Gwiazda” nie potrafi zwyciężyć z Legią od czterech spotkań.

W delegacji bilans Wisły ze stołeczną ekipą wygląda jeszcze gorzej, bo na stadionie mieszczącym się przy ulicy Łazienkowskiej krakowianie nie wygrali od 11 meczów. Po raz ostatni Wisła wygrała na stadionie Legii dawno temu, bo 8 maja 2010 roku.

Dodajmy, że w starciu w ramach 28. kolejki Ekstraklasy w ramach kampanii 2009/10 krakowianie wygrali 3:0, a wszystkie trafienia dla drużyny z Miasta Królów zaliczył Paweł Brożek, który zakończył rozgrywki ligowe z dorobkiem 10 trafień, tracąc do najlepszego strzelca ligi w postaci Roberta Lewandowskiego aż osiem goli. Warto jednak zaznaczyć, że krakowski napastnik wówczas nie zdobył ani jednej bramki z rzutu karnego. Wszystkie gole padły z gry. W celu uzupełnienia „Biała Gwiazda” została po sezonie 2010/11 wicemistrzem Polski, a Legia była czwarta.

O ile wspominany wyżej mecz był jednym z najbardziej udanych dla kibiców Wisły w stolicy Polski, biorąc pod uwagę potyczki z Legią, to najbardziej czarny dzień dla fanów „Białej Gwiazdy” miał miejsce najpewniej 9 maja 2014 roku, gdy legioniści przed własną publicznością pokonali Wisłę aż 5:0.

Katami krakowskiej drużyny byli wówczas tacy zawodnicy jak: Michał żyro, Michał Kucharczyk, Tomasz Jodłowiec, Dossa Junior i Marek Saganowski. Stołeczny team prowadzony był wówczas przez Henninga Berga, a przedstawicieli 13-krotnych mistrzów Polski prowadził Franciszek Smuda. Dodajmy, że Legia w tamtym sezonie sięgnęła po mistrzowski tytuł, a Wisła zakończyła rozgrywki na piątej pozycji.

Opracował ŁP