Nie zważając na swoje kłopoty Wisła Kraków w poniedziałkowy wieczór będzie chciała w starciu przeciwko Arce Gdynia wywalczyć swoje ósme zwycięstwo w trakcie trwającej kampanii. Poniżej przedstawiamy historię dotychczasowych potyczek z udziałem obu ekip.

Maciej Stolarczyk: Nie wątpię w potencjał swojego zespołu [konferencja prasowa]

Jak dotąd o ligowe punkty obie drużyny rywalizowały ze sobą 33 razy, z czego częściej szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili krakowianie, wygrywając 18 razy. Siedem razy miał miejsce remis, a osiem starć zakończyło się wiktorią „Arkowców”.

Po raz pierwszy w lidze obie ekipy stanęły ze sobą do rywalizacji w sezonie 1964/65 i wiślacy tej potyczki nie wspominają najlepiej, bo gdyńska drużyna występująca pod nazwą MZKS Gdynia pokonała Wisłę 1:0.

Tymczasem po raz pierwszy historii do batalii ligowej Wisły z drużyną nazywającą się Arka Gdynia doszło w kampanii 1974/75. Tym razem batalia zakończyła się remisem.

O ile w dwóch wymienionych potyczkach wiślakom nie poszło najlepiej, to na swoim stadionie zaprezentowali się o wiele pewniej, wygrywając odpowiednio w sezonie 1964/65 3:0, a 10 lat później 2:0.

W poprzedniej kampanii Wisła na stadionie w Gdyni w ramach Lotto Ekstraklasy grała tylko raz. Niestety dla kibiców „Białej Gwiazdy” nie był to udany występ ich pupili, którzy przegrali 1:3. Warto dodać, że w dwóch ostatnich potyczkach na obiekcie w Gdyni wiślacy stracili sześć goli, strzelając tylko jednego.

Odnotujmy również, że na 16 ligowych potyczek toczonych na stadionie w Gdyni ekipa z Grodu Kraka wygrała tylko pięć razy, notując też cztery remisy. W pozostałych siedmiu potyczkach szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylali gdynianie.

Po raz ostatni Wisła w na obiekcie „Żółto-niebieskich” wygrała 25 lutego 2011 roku, gdy wygraną 1:0 krakowskiej ekipie zapewnił Patryk Małecki, zdobywając bramkę w 89. minucie. Wiślacy byli wówczas prowadzeni przez Roberta Maaskanta, z kolei gospodarzami dowodził Dariusz Pasieka. Ciekawostką jest fakt, że kampania 2010/11 była szczęśliwa dla Wisły, bo zakończona trzynastym w historii mistrzostwem Polski.