W tym roku piłkarze Wisły Kraków mają do rozegrania jeszcze trzy spotkania ligowe, co sprawia, że z murawy „Biała Gwiazda” może podnieść dziewięć punktów. Pierwszy z tych bojów krakowianie rozegrają już w niedzielne popołudnie. Tymczasem my pozwoliliśmy sobie przeanalizować jak w ostatnim czasie krakowianie radzili sobie w ostatnich spotkaniach roku.

Pod uwagę wzięliśmy pięć ostatnich sezonów. Niestety wnioski są takie, że krakowska drużyna nie radzi sobie ostatnio w tych bojach najlepiej. W żadnej z przytaczanych poniżej kampanii krakowska ekipa nie wygrała wszystkich grudniowych meczów. Może zatem najwyższa pora to zmienić?

Sezon 2012/2013

Ostatni sezon, w którym rozgrywki polskiej ekstraklasy liczyły 30 kolejek, był dla Wisły umiarkowanie dobry, bo krakowska drużyna zakończyła rozgrywki na siódmej pozycji. Warto jednak zaznaczyć, że w tej kampanii w grudniu toczone były tylko dwie serie gier, a nie jak ostatnio trzy. Krakowianie oba starcia przegrali. Najpierw ekipa z Grodu Kraka uległa zabrzańskiemu Górnikowi 1:3, a w ramach 15. kolejki polskiej ekstraklasy Wisła przegrała na wyjeździe 1:4 Zagłębiu Lubin.

Sezon 2013/14

Końcówkę roku 2013 wiślacy zakończyli tylko jednym zwycięstwem. Zanim jednak to miało miejsce, to w dwóch pierwszych grudniowych bojach Wisła zaliczyła dwie porażki. Najpierw 4 grudnia panaceum na „Białą Gwiazdę” znalazła Jagiellonia Białystok, wygrywając 5:2. Tydzień później krakowianie ulegli 0:2 poznańskiemu Lechowi, ponosząc drugą z rzędu porażkę w delegacji. Przełamanie nastąpiło przy Reymonta, gdzie Wisła wróciła na zwycięski szlak po starciu z Pogonią Szczecin, wygrywając 2:1.

Sezon 2014/15

Pod wodzą Franciszka Smudy końcówka 2014 roku była dla kibiców krakowskiej ekipy podobna do tej sprzed roku. „Biała Gwiazda” jeden mecz wygrała, jeden zremisowała i jeden przegrała. W pokonanym polu krakowianie pozostawili Ruch Chorzów, wygrywając 2:1. Z kolei w boju z Lechem Poznań team z Grodu Kraka przegrał 1:2, a w starciu z Piastem Gliwice miał miejsce bezbramkowy remis.

Sezon 2015/16

W kampanii, w której Wisła koniec końców zakończyła rozgrywki na dziewiątej pozycji, koniec roku 2015 był katastrofalny, bo „Biała Gwiazda” zanotowała trzy porażki. Z placu gry na tarczy krakowianie schodzili po meczach z: Legią Warszawa (0:2), Lechią Gdańsk (0:2) i Pogonią Szczecin (0:1).

Sezon 2016/17

Przed rokiem wiślacy nie zaliczyli wybitnych starć na zakończenie roku, inkasując tylko cztery „oczka”. Jedyne zwycięstwo Wisła zanotowała w boju z Lechią Gdańsk, wygrywając z „Biało-zielonymi” 3:0. Z chorzowskim Ruchem krakowianie przegrali 0:1, a w konfrontacji z Cracovią zremisowali 1:1.

Opracował ŁP