Jakub Błaszczykowski
fot. Grzegorz Wajda

Jakub Błaszczykowski przygodę z Wisłą Kraków rozpoczął na początku lutego 2005 roku, kiedy odbył pierwszy trening z zespołem prowadzonym przez Wernera Liczkę. Kilkanaście dni później podpisał pięcioletnią umowę z “Białą Gwiazdą”. W piątek rozegrał natomiast setne spotkanie w barwach naszego klubu.

Wychowanek KS Częstochowa po raz pierwszy koszulkę Wisły przywdział dokładnie 16 marca 2005 roku, podczas wygranego 5:0 meczu Pucharu Polski z Polonią Warszawa. 19-latek wybiegł na boisko w podstawowym składzie i już w trzeciej minucie wpisał się na listę strzelców. Ligowy debiut zaliczył cztery dni później, w meczu z… Polonią Warszawa.

W maju 2007 rozegrał ostatnie spotkanie w Wiśle przed odejściem do Borussii Dortmund, w której występował przez osiem lat. Kraków opuszczał z 67 występami na koncie. Przed powrotem do Krakowa, który nastąpił w lutym 2019 roku, bronił także barw Fiorentiny (wypożyczenie z Borussii) oraz VfL Wolfsburg.

Pierwszy występ po ponownym związaniu się Wisłą zaliczył 18 lutego 2019 roku. “Biała Gwiazda” pokonała 1:0 Śląsk Wrocław, a grający z opaską kapitana Kuba wpisał się na listę strzelców.

Na setny występ z białą gwiazdą na piersi musiał czekać ponad 15 lat. Jubileusz zaliczył w piątkowym  spotkaniu z Wisłą Płock, które zakończyło się porażką 0:3 drużyny prowadzonej przez Artura Skowronka.

Na 100 dotychczasowych występów w zespole Wisły składają się 84 mecze w Ekstraklasie, sześć w Pucharze Polski, jeden w Pucharze Ligi oraz dziewięć w europejskich pucharach. Na swoim koncie Błaszczykowski ma również 18 bramek.